Fritto Misto (İtalya)

Fritto misto, ülke genelinde büyük farklılıklar gösteren yemeklerden biridir. İtalyan sahili boyunca, her zaman kabuklular ve yumuşakçalar, tipik olarak karides ve kalamar ve genellikle taze hamsi, sardalye, yavru uskumru veya kefal gibi çok küçük bütün balıkların ortak adı olan paranza içerecektir.

Ülkenin kuzey kesimlerinde, özellikle Piedmont’ta, fritto misto çoğunlukla sebzelerle yapılır ve mevsime bağlı olarak dana beyni, peynir ve prosciutto, hatta bazen elma ve amaretti bisküvileri içerir. Marche bölgesinde, her frittura mista, genellikle kızarmış irmik, kabak çiçeği ve kuzu pirzola eşliğinde, ünlü zeytin ascolane, ince kıyılmış etle doldurulmuş yeşil zeytinleri içerir; Napoliten bölgesinde ise fritto misto, birkaç hamsi, ufalanmış mozzarella peyniri ve kışın karnabahar, enginar, yazın patlıcan ve kabak gibi çeşitli mevsim sebzeleri dışında balık kullanılmadan hazırlanır.

Ayrıca, Napoli tarzı frittura bazen tatlı ekmekler, beyinler ve bazı sebzeler ile karaciğer ve panzarotti denilen derin yağda kızartılmış mantı ve Sicilya arancini, kızarmış pirinç topları gibi yerel spesiyaliteleri de içerecektir. Fritto misto alla Fiorentina balık veya meyve içermez, ancak kuzu beyni, ufalanmış kuzu pirzolası, tavşan bacağı, derin yağda kızartılmış karnabahar çiçeği, bütün enginar, kabak copu, tavuk budu ve yukarıda belirtilenler yerine anelle veya şekerleme içerir. Ayrıca bölgeye bağlı olarak, fritto misto bazen hamurda kızartılır, ancak bunu hazırlamanın en basit yöntemi, yiyeceği hafifçe unla kaplamak ve güzel bir altın kahverengi kabuk oluşana kadar sıcak yağda hızlı bir şekilde kızartmaktır.