Kaisendon (Japonya)

En popüler taze deniz ürünleri tek kase donburi yemeklerinden biri olan kaisendon, taze buharda pişirilmiş pirincin üzerine serilmiş, ince dilimlenmiş, sashimi adı verilen çeşitli çiğ deniz ürünlerinden oluşur. Bir kaisendon yemeğinde ne tür sashimi kullanılacağı sabit değildir, ancak deniz ürünleri seçimi hem konuma hem de mevsime bağlıdır ve çoğunlukla maguro (ton balığı), tai (çipura), ama ebi (derin su karidesleri), hotate (tarak), uni (deniz kestanesi), kani (yengeç) ve hatta bazen marine edilmiş ikura (somon yumurtası) olur.

Sashimi dışında, kaisendon tipik olarak kızarmış nori deniz yosunu, myoga zencefil, shiso veya Japon fesleğeni, salatalık, soğan ve taze veya salamura zencefil ile doldurulur. Buharlı pirinç yatağına yerleştirilmeden önce, tüm malzemeler wasabi-soya sosuyla gezdirilir ve kaisendon kasesi son olarak biraz beyaz susam tohumu, beyaz turp filizi ve wasabi ezmesi ile süslenir.

Japonya’da taze deniz ürünleri donburi yemeklerinin büyük bir takipçi kitlesi vardır; hafif ama besleyicidirler, harika bir öğle yemeği seçeneğidirler ve herhangi bir suşi restoranında bulunabilirler.