New England Clam Chowder (Amerika)

En eski ve özlü Amerikan yemeklerinden biri olan New England tarzı deniz tarağı çorbası, salamura istiridyeler, tuzlu domuz parçaları, tatlı soğan, patates ve sütle yapılan kremalı bir güveçtir. Yemek, 1620’de Plymouth Rock yakınlarına inen Hacılar tarafından icat edildi.

Aç ve yiyecek hiçbir şeyleri olmadan, New England kıyılarında yaygın olarak bulunan lezzetli istiridyelere yöneldiler ve açık ateşte suyla dolu tencerelerde pişirdiler. Çorba kelimesine gelince, bazıları bunun Fransız bir demir tencereyi ifade eden chaudiére’den geldiğini, bazıları ise sıcak su anlamına gelen chaudeau’dan geldiğini iddia ediyor.

Kremalı versiyonu 19. yüzyılın başlarında popüler olmaya başladı ve sonunda yemeğin bazı bölgesel versiyonları da vardı. Bazıları zaten lezzetli olan et suyuna ezilmiş kraker, tereyağı veya doğranmış balık ekledi.

Aromatik ve deniz aromalı, New England’da düzenli olarak çeşitli yarışmalar, festivaller, çorba severler toplulukları ve tekne yarışları ile kutlanan neredeyse kutsal bir yemektir. Bugün Manhattan, Rhode Island, Long Island, Minorcan, Hatteras, Delaware ve New Jersey’de deniz tarağı çorbasının birçok versiyonu var.