Smoked Salmon (Kanada)

Füme somon, eski çağlardan beri bilinen bir yemektir. Yerli Amerikalılar, onu korumak için somon eti tütsüleme sürecine aşinaydı ve hatta Yunanlılar ve Romalılar bile onu mutfaklarında bir bileşen olarak kullandılar. Başlangıçta, füme somon, Pasifik ve Kuzey Atlantik sularına alışan yabani somondan yapıldı, ancak aşırı avlanma 20. yüzyılda azalmalarına neden oldu ve bugün füme somonun çoğu yetiştiriliyor.

Tütsülenmeden önce somon, muhafazaya yardımcı olan ıslak veya kuru kürleme işlemiyle tuzlanır. Tütsüleme içme eylemi, daha az yaygın olan sıcak tütsüleme ve günümüzde en yaygın yöntem olan soğuk tütsüleme olmak üzere iki teknik içerebilir.

Somon fümelerinin çoğu günümüzde ticari olarak üretilmektedir ve geriye sadece bir avuç geleneksel tütsühane kalmıştır. Dünyanın en popüler yemeklerinden biridir ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da sevilir. Amerikalılar, genellikle taze pişmiş bagel ve krem ​​peynir ile karıştırdıklarında kahvaltıda yemeyi tercih ederler.

Aynı zamanda, pikniklerde ve partilerde servis edilen sandviç ve kanepelerde yaygın bir malzeme olmasının yanı sıra, ünlü Amerikan brunch’larında da yeri doldurulamaz bir malzemedir. Avrupa’da, genellikle makarna soslarında veya ekmek ve sandviçlerin üst malzemesi olarak kullanılır.

Bu lezzet aynı zamanda yaygın olarak salatalar, çırpılmış yumurtalar ve çeşitli ezmelerle birleştirilir.