Arroz Marinero (İspanya)

Pirinç ve deniz ürünleri, İspanya’dan gelen geleneksel bir spesiyalite olan arroz marinero’nun temel bileşenleridir. Ana bileşenler genellikle soğan, biber, domates ve sarımsak gibi sote sebzelerle birleştirilir ve kombinasyon genellikle çeşitli baharatların eklenmesiyle su veya et suyu (deniz ürünleri veya balık suyu) içinde kaynatılır.

Diğer birçok İspanyol yemeği gibi, bu yemek de İspanyol kolonilerinin geleneksel mutfaklarına pirincin girmesiyle girmiştir ve günümüzde Peru, Ekvador ve Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleriyle ilişkilendirilmektedir. Her ülkenin bu pirinç spesiyalitesinin kendi versiyonuna sahip olduğu İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde yemeğin varyasyonları boldur.

İspanya’da yemek genellikle bomba veya Arborio gibi kısa taneli pirinç çeşitleriyle hazırlanırken, Güney Amerika’da arroz marinero tipik olarak uzun taneli pirinçten oluşur. Yemeğin İspanyol ve Güney Amerika versiyonları arasındaki bir diğer önemli fark, yemeğin hazırlandığı bölgelere özgü farklı baharatların kullanılmasıdır.