Arroz Marinero (İspanya)

Pirinç ve deniz ürünleri, İspanya’dan gelen geleneksel bir spesiyalite olan arroz marinero’nun temel bileşenleridir. Ana bileşenler genellikle soğan, biber, domates ve sarımsak gibi sote sebzelerle birleştirilir ve kombinasyon genellikle çeşitli baharatların eklenmesiyle su veya et suyu (deniz ürünleri veya balık suyu) içinde kaynatılır.

Diğer birçok İspanyol yemeği gibi, bu yemek de İspanyol kolonilerinin geleneksel mutfaklarına pirincin girmesiyle girmiştir ve günümüzde Peru, Ekvador ve Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleriyle ilişkilendirilmektedir. Her ülkenin bu pirinç spesiyalitesinin kendi versiyonuna sahip olduğu İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde yemeğin varyasyonları boldur.

İspanya’da yemek genellikle bomba veya Arborio gibi kısa taneli pirinç çeşitleriyle hazırlanırken, Güney Amerika’da arroz marinero tipik olarak uzun taneli pirinçten oluşur. Yemeğin İspanyol ve Güney Amerika versiyonları arasındaki bir diğer önemli fark, yemeğin hazırlandığı bölgelere özgü farklı baharatların kullanılmasıdır.

Arroz Marinero Tarifi

Arroz Marinero İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1,5 su bardağı baldo pirinç
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 büyük soğan, ince doğranmış
1 kırmızı biber, doğranmış
2 diş sarımsak, ince doğranmış
1/2 su bardağı beyaz şarap
3 su bardağı deniz ürünleri suyu veya tavuk suyu
1/2 su bardağı bezelye (dondurulmuş veya taze)
1 büyük domates, doğranmış
1/2 çay kaşığı safran veya 1 çay kaşığı toz safran
Tuz ve karabiber, tatlandırmak için
200 gram karides, temizlenmiş ve kabuklu
200 gram kalamar, temizlenmiş ve dilimlenmiş
300 gram midye, iyice yıkanmış ve temizlenmiş
1/4 su bardağı doğranmış taze maydanoz

Arroz Marinero Nasıl Yapılır

Büyük bir tencere veya paella tavasında zeytinyağını orta ateşte ısıtın. İnce doğranmış soğan ve kırmızı biberi ekleyin, yumuşayana kadar soteleyin.

Sarımsak, pirinç ve domatesi ekleyin, karıştırarak 3-4 dakika soteleyin.

Beyaz şarabı ekleyin ve alkolün buharlaşması için 1-2 dakika pişirin.

Deniz ürünleri suyunu veya tavuk suyunu, bezelye ve safranı ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Karışımı iyice karıştırın ve kaynamasını bekleyin.

Kaynadıktan sonra, ısıyı düşürün ve pirinç karışımını 15 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Karıştırmayın, çünkü pirinç tabakalarının oluşmasını istiyoruz.

Karides, kalamar ve midyeleri pirincin üzerine yerleştirin. Üzerini bir kapak veya alüminyum folyo ile örtün ve deniz ürünleri tamamen pişene kadar yaklaşık 10-15 dakika daha pişirin.

Tüm deniz ürünleri piştiğinde, maydanozu serpin ve birkaç dakika dinlendirin.

Arroz Marinero’yu sıcak servis yapın.