Cedar-Plank Salmon (Kanada)

Cedar-plank salmon, orijinal olarak çoğunlukla Batı kırmızı sedirini (bir tür selvi) kullanan Yerli Amerikalılar tarafından uygulandığına inanılan benzersiz bir pişirme yöntemi olan sedir tahtalarda somon pişirmeyi içeren bir balık yemeğidir. Herhangi bir yüzey kaplaması veya kimyasal içermemesi gereken ahşap plakalar tipik olarak içine kaba tuz, meyve suyu veya şarabın eklenebileceği suya daldırılır.

Kurutulup ızgarada ısıtıldıktan sonra, plakaların üzeri, derisi bozulmadan bırakılabilen veya derisi yüzülebilen somon filetoları ile doldurulur. Somon tipik olarak yağda, baharatlarda ve biberiye, kekik, dereotu, kekik, maydanoz, ardıç meyveleri ve hatta köknar iğneleri gibi taze aromatik bitkilerde marine edilir.

Alternatif olarak, balık filetoları hardal ve akçaağaç şurubu, bal veya esmer şeker karışımı ile kaplanabilir. Bu eşsiz teknik, balıklara hoş bir is ve odunsu aroma vererek balığın lezzetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda suyunun sızdırmazlığını ve nemli kalmasını da sağlar.

Bu balık spesiyalitesi, hem Kanada hem de ABD’ye, özellikle de sırasıyla Britanya Kolumbiyası ve Pasifik Kuzeybatı bölgesine özgüdür.