Steckerlfisch (Almanya)

Steckerlfisch (Bavyera’da küçük çubuk anlamına gelen steckerl’den gelir), Almanya genelinde, özellikle Bavyera ve Frankonya bölgelerinde bira bahçelerinde ve halk festivallerinde ve fuarlarında temel bir balık spesiyalitesidir.

İçi boşaltılıp temizlenmiş, daha sonra bir çubuğa geçirilmiş ve sıcak köz üzerinde ızgara edilmiş bütün bir balıktan oluşur. İlk versiyonlar tipik olarak tatlı su beyaz balığı ve alabalık kullansa da, balık seçimi zamanla genişledi ve günümüzde en belirgin seçenek uskumru olmak üzere tuzlu su balıklarını da içeriyor.

Balık tipik olarak ya marine edilir ya da pişirilmeden önce un serpilir ve genellikle kağıt üzerinde servis edilir. Bu spesiyalite, genellikle taze limon suyu sıkılarak yenilir, ancak bazen zeytinyağı ile fırçalanmış ve ince limon dilimleri ile doldurulmuş olarak da servis edilebilir.

Bir tabakta servis edildiğinde, ızgara balığa tipik olarak Bavyera simidi veya bretzen ve yanında limon dilimleri eşlik eder. Nihai bira atıştırması olarak kabul edilen steckerlfisch, Alman Augustiner gibi soğuk bir biranın mükemmel bir eşlikçisidir.

Bu balık yemeği aynı zamanda Avusturya’da sevilen bir spesiyaldir ve Oktoberfest’te mükemmel bir gıda maddesi olduğu için, aynı zamanda Oktoberfest fish on a stick olarak da bilinir.