Tenshindon (Japonya)

Tenshindon, yengeç etli omlet ve pirinci birleştiren basit bir Japon yemeğidir. Pek çok Japon malzemesini ve pirinç üzerine servis edilen yemekleri içeren geniş donburi yemekleri kategorisine aittir. Her tenshindon’un merkezi kısmı, yengeç eti, otantik Japon negi soğanları ve (bazen) mantar, bezelye ve dilimlenmiş zencefil kullanan omlettir.

Yemek, genellikle önce pirincin yerleştirildiği ve omletin üstüne yerleştirildiği bir kapta kurulur ve servis edilir. Son ilave, yemeğin üzerine cömertçe dökülen kalın bir sostur. Soya sosu, sirke, şeker, pirinç şarabı, susam yağı, istiridye sosu, tavuk suyu, nişasta ve bazen ketçapın farklı kombinasyonları ile yapılır.

Lokasyona bağlı olarak sos, Kanto bölgesinde tercih edilen daha ekşi, asma aromalı bir tada veya tipik olarak Kansai bölgesinde bulunan daha tatlı bir tada sahip olabilir. Bu geleneksel Japon spesiyalitesi, Çin’in Tianjin kentinden adını almış olsa da Çin gastronomisinde benzer ve karşılık gelen bir yemek yoktur.

Kentin önemli bir pirinç ticaret yeri olduğu ve yemeğin esas olarak Tianjin kökenli pirinçle yapıldığı için bu ismin verildiğine inanılıyor. Bugün birçok Japon restoranında bulunabilir ve genellikle hızlı ve besleyici bir ev yapımı yemek olarak hazırlanır.

Mükemmel bir hızlı öğle yemeği ya da doyurucu bir akşam yemeği olur.