Angulas (İspanya)

Kuzey İspanya’nın havyarı olarak bilinen angulas, tipik olarak yağ ve sarımsakla tüketilen bir İspanyol deniz ürünü lezzeti olan yavru yılan balıklarıdır. Ayrıca kilo başına 1.000 Euro’ya varan fiyatlara ulaşarak İspanya’nın en pahalı gıdalarından biri.

Bebek yılan balıkları canlıyken yapışkan ve şeffaftır ve pişirildiğinde opak beyaza dönerler. Bu yılan balıklarının hazırlanması için en geleneksel tarif Bilbao’dan (Angulas a la Bilbaína) gelir ve acı biber ve sarımsakların zeytinyağında kızartılmasını ve ardından karışıma yavru yılan balıklarının eklenmesini gerektirir.

Genellikle Noel sezonu için yapılan yemek, yanlarında herhangi bir metalik renk tonunun tadı bozmasını önlemek için kullanılan özel ahşap çatal bıçak takımı ile toprak kaselerde servis edilir ve aynı zamanda pürüzsüz derili yılan balıklarını daha iyi kavramak için kullanılır. .

Yavru yılan balıklarını yakalama mevsimi Kasım ayında başlar ve balıkçılar onları genellikle gelgitin kuvvetli olduğu soğuk, yağmurlu ve aysız gecelerde kepçe ağlarıyla yakalar. Geçmişte, angulaa bol ve ucuzken, bölgedeki işçi sınıfının gıdasıydı, ancak zaman geçtikçe kıtlaştı ve fiyatlar yükseldi.

Günümüzde aşırı avlanma ve çevresel bozulma nedeniyle kritik olarak tehlikede olarak listeleniyorlar, ancak bazı sosyal çevrelerde de çok modalar. Angulas için fazla ödeme yapmaktan kaçınmak istiyorsanız, çoğu süpermarkette uygun fiyatlarla satılan surimi’den yapılan gula (taklit bebek yılan balığı) da vardır.