Fesikh (Mısır)

Fesikh, kurutulmuş, fermente edilmiş ve tuzlanmış kefalden oluşan popüler bir Mısır yemeğidir. Balık, fasakhani denilen bir uzman tarafından güneşte kurutulur. Yanlış hazırlanırsa, yemek zehirlenmeye neden olabilir, bu nedenle geleneksel olarak sıkıca kapalı cam kavanozlarda saklanır.

Fesikh, Sham-El-Nessim bahar bayramında ince doğranmış soğan, limon dilimleri ve Mısır ekmeği eşliğinde servis edilir.

Fesikh Tarifi

Fesikh İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 adet tuzlanmış ve kurutulmuş Fesikh balığı (kefal veya benzeri)
1/2 su bardağı sıvı yağ (örneğin, ayçiçek yağı)
2 adet limon, suyu sıkılmış
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
4-6 diş sarımsak, ezilmiş
Taze maydanoz ve yeşil soğan, garnitür için

Fesikh Nasıl Yapılır

Fesikh balıklarını 24 saat önceden sudaki tuzunu çıkarmak için soğuk su dolu bir kaba yerleştirin. Su, ara sıra değiştirilmelidir. Ardından balığı süzün ve kurulayın.

Balıkları bir buzdolabı poşeti veya streç film içerisinde bir et döveceği veya ağır bir cisimle (örneğin, bir tavuk tokmağı) nazikçe dövün. Bu işlem, balığın tuzunu eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olacaktır.

Büyük bir tavada sıvı yağı orta sıcaklıkta ısıtın. Fesikh balıklarını ekleyin ve her iki tarafını da 3-4 dakika boyunca kızartın. Kızaran balıkları kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürün.

Ayrı bir kasede, limon suyu, ezilmiş sarımsak, kimyon ve toz kırmızı biberi karıştırarak sosu hazırlayın.

Fesikh balıklarını bir servis tabağına yerleştirin ve hazırlanan sosu üzerine dökün. Taze maydanoz ve yeşil soğan ile garnitür yaparak servis edin.

Fesikh’i ekmek ve salata ile birlikte de servis edebilirsiniz.