Gefilte Fish (Almanya)

Gefilte fish veya doldurulmuş balık, doğranmış veya öğütülmüş balıklara dayanan her yerde bulunan bir Yahudi yemeğidir.

Bu yemek tipik olarak öğütülmüş sazan, turna balığı veya beyaz balıkla hazırlanır; bu balıklar, daha sonra genellikle balık suyunda kaynatılan toplar veya oval köfteler haline getirilmeden önce çeşitli diğer malzemelerle birleştirilir. Gefilte fishe giren tipik bileşenler arasında matzo unu, yumurta, soğan, havuç, pırasa, maydanoz, kaz yağı ve tuz, biber, yenibahar, şeker, tarçın veya defne yaprağı gibi çeşitli çeşniler ve baharatlar bulunur.

Orta Çağ Almanya’sına kadar uzandığına inanılan yemek, Aşkenaz Yahudilerine atfedilmiştir ve yaratılışıyla ilgili birçok farklı teoriye rağmen, yemek büyük olasılıkla yoksulluktan ve birçok insanı en az masrafla besleme ihtiyacından icat edilmiştir.

Bugün konserve veya dondurulmuş versiyonlarda mevcuttur, ancak çoğu insan ev yapımı versiyonları mağazadan satın alınanlara tercih eder. Yemek genellikle soğutulmuş veya oda sıcaklığında, üzerine haşlanmış havuç ve soğan eklenerek ve yanında kraker (çoğunlukla pancarla karıştırılmış öğütülmüş yaban turpu) eşliğinde yenir.

Gefilte fish geleneksel olarak Şabat için tüketilir, ancak Fısıh Bayramı ve Yahudi Yeni Yılı olan Rosh Hashanah’da da yenilir.