Gefilte Fish (Almanya)

Gefilte fish veya doldurulmuş balık, doğranmış veya öğütülmüş balıklara dayanan her yerde bulunan bir Yahudi yemeğidir.

Bu yemek tipik olarak öğütülmüş sazan, turna balığı veya beyaz balıkla hazırlanır; bu balıklar, daha sonra genellikle balık suyunda kaynatılan toplar veya oval köfteler haline getirilmeden önce çeşitli diğer malzemelerle birleştirilir. Gefilte fishe giren tipik bileşenler arasında matzo unu, yumurta, soğan, havuç, pırasa, maydanoz, kaz yağı ve tuz, biber, yenibahar, şeker, tarçın veya defne yaprağı gibi çeşitli çeşniler ve baharatlar bulunur.

Orta Çağ Almanya’sına kadar uzandığına inanılan yemek, Aşkenaz Yahudilerine atfedilmiştir ve yaratılışıyla ilgili birçok farklı teoriye rağmen, yemek büyük olasılıkla yoksulluktan ve birçok insanı en az masrafla besleme ihtiyacından icat edilmiştir.

Bugün konserve veya dondurulmuş versiyonlarda mevcuttur, ancak çoğu insan ev yapımı versiyonları mağazadan satın alınanlara tercih eder. Yemek genellikle soğutulmuş veya oda sıcaklığında, üzerine haşlanmış havuç ve soğan eklenerek ve yanında kraker (çoğunlukla pancarla karıştırılmış öğütülmüş yaban turpu) eşliğinde yenir.

Gefilte fish geleneksel olarak Şabat için tüketilir, ancak Fısıh Bayramı ve Yahudi Yeni Yılı olan Rosh Hashanah‘da da yenilir.

Gefilte Fish Tarifi

Gefilte Fish İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 g beyaz etli balık (örn. levrek, sazan veya alabalık)
1 büyük soğan, doğranmış
2 havuç, rendelenmiş
2 yumurta
1/2 su bardağı matzo unu veya ekmek içi
1/2 su bardağı soğuk su
1 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı zencefil (isteğe bağlı)
3 su bardağı balık suyu veya su
1/2 limon, suyu sıkılmış

Gefilte Fish Nasıl Yapılır

Balıkların derisini ve kılçıklarını çıkarın. Daha sonra balığı ince parçalar halinde doğrayın veya mutfak robotunda çekin.

Bir kaseye balığı, doğranmış soğanı, rendelenmiş havucu, yumurtaları, matzo ununu veya ekmek içini, soğuk suyu, şekeri, tuzu, karabiberi ve isteğe bağlı zencefili ekleyin. İyice karıştırın.

Karışımı buzdolabında yaklaşık 30 dakika dinlendirin.

Bu sırada, bir tencerede balık suyunu veya suyu ve limon suyunu ısıtın. Kaynama noktasına yaklaştığında, ocak ısısını düşürün.

Ellerinizi ıslatın ve balık karışımından ceviz büyüklüğünde köfteler hazırlayın. Köfteleri tencereye yerleştirin.

Köfteleri tenceredeki sıvıda yaklaşık 30-40 dakika süreyle kısık ateşte pişirin. Sıvının köftelerin üzerini örtmesi için daha fazla su veya balık suyu ekleyebilirsiniz.

Köfteler iyice piştikten sonra, tencereyi ocaktan alın ve Gefilte Fish’in oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Daha sonra köfteleri ve sıvıyı bir kaba aktarın ve buzdolabında en az 2 saat, tercihen bir gece, soğutun.

Soğuyan Gefilte Fish’i dilimlenmiş havuç ve limon dilimleri ile süsleyerek servis yapın.