Jiao Yan You yu (Çin)

Jiao yan you yu veya tuz-biber kalamar, Guangzhou’dan gelen geleneksel bir Çin yemeğidir. Bu Kanton yemeği genellikle kalamar, patates unu, yeşil soğan, Shaoxing şarabı, sarımsak, yağ, acı biber, Sichuan biberi veya beyaz biber ve tuzun bir kombinasyonu ile yapılır.

Kalamarın yüzeyi çapraz taranır ve gövde ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilir. Shaoxing şarabıyla karıştırılır, süzülür, un içinde taranır ve hafif altın rengi olana kadar kızgın yağda kızartılır. Kalamar tavadan alınır. Sarımsak, yeşil soğan ve acı biber aynı yağda kızartılır ve kalamar Sichuan biberi ve tuz karışımıyla tekrar tavaya konur.

Yemek biraz daha kızartılır ve başlangıç veya ana yemek olarak sıcak servis edilir.

Jiao Yan You yu tarifi

Jiao Yan You yu İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram temizlenmiş ve dilimlenmiş kalamar
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı Çin beş baharat tozu
1 çay kaşığı soya sosu
1 su bardağı mısır nişastası
2 adet yumurta
Kızartma yağı
1 adet yeşil biber (isteğe bağlı)
1 adet kırmızı biber (isteğe bağlı)
2 diş sarımsak, ince doğranmış
1 yemek kaşığı doğranmış taze soğan

Jiao Yan You yu Nasıl Yapılır

Kalamarları iyice yıkayın ve kurulayın. İnce halka şeklinde dilimleyin.

Bir kaba yumurtaları kırıp iyice çırpın. Başka bir kaba mısır nişastası, tuz, karabiber ve beş baharat tozunu ekleyip karıştırın.

Kalamar halkalarını önce yumurtaya, sonra mısır nişastası karışımına bulayarak kaplayın.

Büyük bir tavada kızartma yağını ısıtın. Kaplanmış kalamar halkalarını dikkatlice yağa atarak altın rengi olana kadar kızartın. Ardından kızaran kalamarları kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürün.

Başka bir tavada az miktarda yağ ısıtın ve ince doğranmış sarımsak, yeşil biber ve kırmızı biberi ekleyin. Kısık ateşte 1-2 dakika soteleyin.

Sotelenen biber ve sarımsak karışımına kızarmış kalamar halkalarını ekleyin. Soya sosu ve doğranmış taze soğanı da ekleyip tüm malzemeleri karıştırarak birkaç dakika daha soteleyin.

Karışımı servis tabağına alın ve sıcak servis yapın.