Pescado Seco (İspanya)

Kanarya Adaları çevresindeki sularda balık bolluğu nedeniyle, balık spesiyaliteleri her zaman adaların mutfağının önde gelen bir özelliği olmuştur ve bunlardan biri de kurutulmuş balık (İspanyolca pescado seco olarak adlandırılır). Balıklar, nesiller boyunca aktarılan ve soğutma öncesi dönemde balıkların uzun süreler boyunca iyi durumda kalmasına izin veren asırlık geleneksel balık koruma yöntemlerine göre hazırlanır.

Pescado seco tipik olarak balıkları temizleyerek, keserek, tuzlayarak ve ardından güneşte ve rüzgarda dışarıda kurutarak yapılır ve genellikle jareas ve tollos olmak üzere iki geleneksel balık spesiyalitesi içerir. İlki tipik olarak küçük balıkları kullanır, bunlar kesilir, tuzlanır ve daha sonra balıkların ayırt edici, zengin bir lezzet ve sıkı et elde ettiği yaklaşık dört gün boyunca güneşte kurumaya bırakılır.

Fuerteventura ve Lanzarote’nin tipik özelliği olan jarealar genellikle kavrulur. İkinci uzmanlık ise, bir köpek balığı veya köpekbalığı şeritlerinin tuzlanması ve kurutulmasıyla yapılır ve daha sonra genellikle pişirilir ve bir sosta servis edilir. Kurutulmuş balık spesiyaliteleri çok sayıda restoranda temel bir üründür ve genellikle evde hazırlanır ve bunlara genellikle mojo adı verilen bir sos eşlik eder.