Dubbel (Belçika)

Dubbel, Belçika’da ortaya çıkan ve modern versiyonu genellikle 1926’da Westmalle bira fabrikasında prototipi yaratan Henrik Verlinden ile ilişkilendirilen zengin ve dengeli bir Trappist birasıdır. Bu versiyona Dubbel Bruin adı verildi ve icadından kısa bir süre sonra stil, birçok Belçika bira fabrikasında kopyalandı.

Diğer kahverengi biralardan farklı olarak, tipik Belçikalı dubbel, lezzetini candi şekerinden alır (şıraya eklenen kalın ve koyu karamelize şurup). Bu biraların rengi tipik olarak kehribardan bakıra kadar değişir ve genellikle şekerleme, kuru üzüm, malt ve koyu meyveyi andıran karmaşık aromalara ve tatlara sahiptirler.

Çoğu şişede fermente edilmiştir ve genellikle kristal berraklığında değildir. Hacimce en az %6.5 alkol ile tipik olarak oldukça güçlü olmalarına rağmen, alkol damakta belirgin veya fark edilebilir değildir.

Dubbel biraları, kabuklu veya Alp peynir çeşitlerine mükemmel bir eşliktir, ancak aynı zamanda bitter çikolata, mangalda veya kavrulmuş et, zengin et güveçleri ve sosislerle de iyi bir uyum sağlar.