Dunkel (Almanya)

Dunkel, çoğunlukla Bavyera ve Münih ile ilişkilendirilen bir Alman koyu birasıdır. Bakırdan koyu kahverengiye kadar değişebilen bu koyu bira, esas olarak biraya tipik karamel benzeri ve kızarmış ekmek karakterini veren Münih maltından yapılır.

Bu kategoriye giren biralar tipik olarak yumuşak, orta gövdeli, kolay içimli, hafif tatlı ve çok ağır olmayan biralardır. Tipik kızarmış notalarına karamel, şekerleme ve fındık aromaları eşlik edebilirken, şerbetçiotu karakteri mevcut olabilir ancak hafif kalmalıdır.

Dunkel biraları, sosisler, meyve bazlı soslar ve kavrulmuş veya mangalda et gibi klasik Bavyera yemekleri ile son derece iyi uyum sağlar.

Dunkel Bira Tarifi

Dunkel Bira İçin Gerekli Malzemeler

4 kg Munich maltı
500 g Karamel/Crystal malt 60L
250 g Kara maltı
30 g Hallertau Mittelfrüh şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
1 paket Alman Lager mayası (örneğin, Wyeast 2124 Bohemian Lager veya White Labs WLP830 German Lager)

Dunkel Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 18 L suyla karıştırarak 65°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. Hallertau Mittelfrüh şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 10-15°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

Alman Lager mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 10-12°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 10-12°C arası bir sıcaklıkta bekletin.

Afiyet olsun! Bu basit Dunkel tarifi, evde koyu kahverengi renkli, karamelize malt tadı ve düşük acılığa sahip bir Alman birası yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.