India Pale Ale (İngiltere)

India pale ale (IPA), kökeni hala geniş çapta tartışmalı olan en ilgi çekici bira stillerinden biridir, ancak ilk olarak pale ale demlerini uzak İngiliz kolonilerine, yani Hindistan’a taşımak için gereklilikten ortaya çıktığına inanılmaktadır, çünkü kolonilerdeki iklim bira yapmak için sıcaktı.

IPA’nın alkol seviyelerini artırarak ve daha fazla şerbetçiotu ekleyerek yaratıldığına inanılıyor – bu da biranın daha uzun yolculuklarda korunmasına yardımcı olmuştur. India pale ale adının ilk referansı 1830’lara dayansa da üslubun çok daha önce ortaya çıktığı varsayılmaktadır.

Prototipin 1780’lerde bir bira üreticisi Hodgson tarafından yaratıldığına inanılıyor. Daha fazla şerbetçiotu ekleyerek, biralar varış noktasına ulaştığında, ayırt edici bir canlandırıcı karaktere kavuştular ve şaşırtıcı bir şekilde yaşla birlikte gelişeceklerdi. Hafif ve gevrek oldukları için, Hindistan pale ale biraları sıcak ve nemli iklimlerde favori oldu.

19. yüzyılın sonuna gelindiğinde, biracılık uygulamaları lager‘a geçti ve IPA yavaş yavaş kalesini kaybetti. 1980’lere kadar Amerikan mikro bira fabrikalarının onu yeniden tanıtması, muhteşem sonuçlar elde etmesi ve IPA’yı günümüzde en sevilen stillerden biri haline getirmesi değildi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Hindistan pale ale de ilk icat edildiği İngiltere’de yeniden tanıtıldı. Günümüzde çoğu örnek baskın şerbetçiotu karakterine sahip olacak ve İngiliz versiyonları çiçekli ve baharatlı nüanslara sahipken, Amerikan IPA’sı tropikal meyve ve çamı içeren biraz farklı bir karakter sergileme eğilimindedir.

Çoğu IPA stili, baharatlı ve doyurucu yemekler, Asya mutfağı, ızgara ve kızarmış et ve çeşitli peynir türleri ile iyi uyum sağlar.