India Pale Ale (İngiltere)

India pale ale (IPA), kökeni hala geniş çapta tartışmalı olan en ilgi çekici bira stillerinden biridir, ancak ilk olarak pale ale demlerini uzak İngiliz kolonilerine, yani Hindistan’a taşımak için gereklilikten ortaya çıktığına inanılmaktadır, çünkü kolonilerdeki iklim bira yapmak için sıcaktı.

IPA’nın alkol seviyelerini artırarak ve daha fazla şerbetçiotu ekleyerek yaratıldığına inanılıyor – bu da biranın daha uzun yolculuklarda korunmasına yardımcı olmuştur. India pale ale adının ilk referansı 1830’lara dayansa da üslubun çok daha önce ortaya çıktığı varsayılmaktadır.

Prototipin 1780’lerde bir bira üreticisi Hodgson tarafından yaratıldığına inanılıyor. Daha fazla şerbetçiotu ekleyerek, biralar varış noktasına ulaştığında, ayırt edici bir canlandırıcı karaktere kavuştular ve şaşırtıcı bir şekilde yaşla birlikte gelişeceklerdi. Hafif ve gevrek oldukları için, Hindistan pale ale biraları sıcak ve nemli iklimlerde favori oldu.

19. yüzyılın sonuna gelindiğinde, biracılık uygulamaları lager‘a geçti ve IPA yavaş yavaş kalesini kaybetti. 1980’lere kadar Amerikan mikro bira fabrikalarının onu yeniden tanıtması, muhteşem sonuçlar elde etmesi ve IPA’yı günümüzde en sevilen stillerden biri haline getirmesi değildi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Hindistan pale ale de ilk icat edildiği İngiltere’de yeniden tanıtıldı. Günümüzde çoğu örnek baskın şerbetçiotu karakterine sahip olacak ve İngiliz versiyonları çiçekli ve baharatlı nüanslara sahipken, Amerikan IPA’sı tropikal meyve ve çamı içeren biraz farklı bir karakter sergileme eğilimindedir.

Çoğu IPA stili, baharatlı ve doyurucu yemekler, Asya mutfağı, ızgara ve kızarmış et ve çeşitli peynir türleri ile iyi uyum sağlar.

India Pale Ale Bira Tarifi

India Pale Ale Bira İçin Gerekli Malzemeler

4 kg Pale Ale maltı
500 g Karamel/Crystal malt 40L
30 g East Kent Goldings şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
15 g East Kent Goldings şerbetçiotu (10 dakika kaynatma için)
15 g East Kent Goldings şerbetçiotu (soğutma sonrası dry hop için)
1 paket İngiliz Ale mayası (örneğin, White Labs WLP002 English Ale veya Safale S-04)

India Pale Ale Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 18 L suyla karıştırarak 66°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. East Kent Goldings şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi son 10 dakikasına girerken, 15 g East Kent Goldings şerbetçiotunu ekleyin ve karıştırın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 18-20°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

İngiliz Ale mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 18-20°C arası bir sıcaklıkta 2 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, 15 g East Kent Goldings şerbetçiotunu dry hop için kullanın. Şişelemeden 3-5 gün önce biranızın içine ekleyin ve 18-20°C arası bir sıcaklıkta 3-5 gün bekletin.

Biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 18-20°C arası bir sıcaklıkta bekletin.