Lager Bira (Almanya)

Ale ile birlikte iki ana bira kategorisinden biri olan lager, üretim açısından dünyada en yaygın bira çeşididir. Lager ve ale arasındaki temel fark, mayanın türüne bağlıdır. Lagerler, genellikle alt fermente mayalar olarak bilinen, ale mayalarından daha yavaş ve daha düşük sıcaklıklarda fermente olan Saccharomyces pastorianus kullanır.

Ancak, kuralın birkaç istisnası vardır ve bazı bira stilleri mutlaka bir kategoriye sığmaz. Lagerler, renk, alkol içeriği ve tat bakımından farklılık gösteren çok çeşitli stillerde gelirler, ancak aleden daha temiz ve daha gevrek bir karaktere sahip olma eğilimindedirler.

En popüler örneklerden bazıları pilsner, dunkel, helles ve bock stilleridir. Lager tarzı Orta Avrupa’da ortaya çıktı, ancak Bavyera manevi evi olarak kabul ediliyor. 1516’da Bavyera Dükü IV. Wilhelm tarafından getirilen Alman bira saflığı yasasını (Reinheitsgebot) takiben, Bavyera’daki tüm biraların Ekim ve Nisan ayları arasındaki soğuk aylarda demlenmesi gerekiyordu.

Bu, yanlışlıkla tüm bölgeyi soğuk fermente lager üretimine yönlendirdi. Lager kelimesi, depolamak anlamına gelen Almanca lagernden gelmektedir. Adı, fermente edilmiş demlemenin birkaç hafta veya birkaç ay boyunca depolandığı olgunlaşma (lagering) dönemi ile ilgilidir.

Daha soğuk orta Avrupa iklimi, lagering için uygun olduğunu kanıtladı ve lagerler, mekanik soğutmadaki ilerlemelerden sonra ancak 19. yüzyılın sonlarında uluslararası olarak popüler hale geldi. Lager ailesi inanılmaz derecede çeşitli olduğundan, örnekler çok çeşitli yemeklerle eşleşebilir.

Lager Bira Çeşitleri

Pilsner
Dunkel
Helles
Corona
Bock
American Lager
Rauchbier
Doppelbock
Dortmunder Export
Märzen
Weizenbock
German Pilsner
Schwarzbier
Maibock
Eisbock
Vienna Lager
Herfstbok