Lambic (Belçika)

Lambic, kökleri Brüksel’de ve Pajottenland bölgesinde bulunan geleneksel bir Belçika bira çeşididir. Bu stil en az %30 buğday ile yapılmalıdır ve şıra her zaman yerel ve doğal olarak oluşan yabani mayalarla kendiliğinden fermente edilir.

Farklı yerel mikroorganizmalar nedeniyle, bu biralar her zaman benzersiz ve sıklıkla tahmin edilemez bir karaktere sahiptir. Yabani doğası nedeniyle, daha lezzetli bir versiyon üretmek için birçok lambic partisi bazen karıştırılır, gueuze veya geuze olarak bilinen bir stil.

Lambik biraların tam özelliklerini saptamak zor olsa da, harmanlanmamış genç çeşitler genellikle karakteristik bir kırmızı parlaklık ile soluktur, daha olgun versiyonlar ise genellikle kırmızıdan açık mor renge sahip olacaktır. Bu biralar her zaman karmaşıktır ve genellikle bira yaşlandıkça yumuşayan belirgin ekşi bir omurgaya sahiptirler.

Çoğu stil, hafif malt karakteri, kuru bitiş ve az şerbetçiotu acılığı ile meyveli aromalar ve tatlar sergileyecektir. Lambic biraları çoğunlukla genç ve karbonatsız olarak tüketilir ve genellikle muslukta servis edilir. Deniz ürünleri, özellikle midye veya istiridye ve kümes hayvanları ile iyi uyum sağlarlar.