Pilsner (Çekya)

 

Pilsner, batı Bohemya’da bir şehir olan Pilsen (Plzeň) kökenli bir bira tipidir. İlk olarak 1842’de demlendi ve modern biracılıkta ortaya çıkan en genç bira stillerinden biri haline geldi. Stil, biranın kalitesinden mutsuz olan Pilsen vatandaşları, daha sonra Pilsner Urquell olacak olan Bürger Brauerei’yi (Vatandaş Bira Fabrikası) kurmaya karar verdiğinde ortaya çıktı.

Sonunda, ilk pilsner birasını yaratmaya giden Bavyera bira ustası Josef Groll’u getirdiler. İlk fikir Bavyera tarzı bir bira yaratmak olsa da, Çek malzemelerinin kullanımı yeni bir tarzın ortaya çıkmasını etkiledi. Berrak, açık renkli bir biranın ilk versiyonlarından biri olan orijinal pilsner, Moravia ve Saaz şerbetçiotundan elde edilen hafif maltlı arpa ile yapıldı.

Tarz, kısa sürede dünya çapında taklit edildi ve farklı sonuçlar elde edildi. Günümüzde resmi sınıflandırmalar, Bohem ve Alman pilsner olmak üzere stili iki ana bölgesel kategoriye ayırıyor. Tarzdaki küçük farklılıklara ve dünyadaki sayısız taklitlere rağmen, en iyi pilsner örnekleri, baskın bir şerbetçiotu karakteri ile canlı ve ferahlatıcı olanlarıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde sadece Pilsen’den gelen bira pilsner olarak anılırken, Almanya’da pilsner biraları için en yaygın olarak kullanılan isim pils’dir.