Stout (İngiltere)

Stout, tipik olarak koyu renkli ve belirgin kavrulmuş tatlara sahip, üstten fermente edilmiş biralardır. 18. yüzyılda Londra’da geliştirilen bir tarz olan İngiliz hamalıyla yakından bağlantılıdır. Stout, daha dolgun ve daha güçlü bir porter yaratma arzusundan gelişti, ancak bu ayrım artık mevcut değil.

Tipik olarak, kavrulmuş arpa ve kahve, çikolata veya kakaoyu andıran kavrulmuş malt aromalarına sahiptir. Geleneksel sek stoutlar siyahtan koyu kahverengiye kadar değişir ve genellikle orta-hafif ila orta-dolu, pürüzsüz, kremsi ve ipeksidir.

Günümüzde, stout kategorisi oldukça çok yönlüdür, ancak en önde gelen temsilcisi, stilin evrimleştiği prototip olduğuna inanılan ünlü Guinness Stout’tur. Günümüzde bu kategori, tatlı, yulaf ezmesi, İngiliz, İmparatorluk, Yabancı Ekstra ve muhtemelen daha cesur bir şerbetçiotu varlığına sahip olacak Amerikan stoutları gibi çeşitli ek malzemeleri ve stilleri ve ayrıca birçok alt stili içermektedir.

Tarzdaki çeşitlilik ve farklılıklardan bağımsız olarak, stoutlar genellikle kızarmış, tuzlu ve baharatlı yemeklerin yanı sıra zengin ve tatlı tatlılarla mükemmel bir uyum sağlar.

Ayrıca mavi damarlı ve yaşlı alp peynirleriyle iyi uyum sağlarlar.