Weissbier (Almanya)

Weissbier, üretiminde kullanılan büyük miktarda buğday ve az miktarda arpa maltının bir sonucu olan sünger benzeri köpüğü ve bulutlu görünümü ile karakterize edilen ve üstten fermente edilmiş klasik bir Bavyera buğday birasıdır.

Alman weissbier en az %50 maltlı buğdayla yapılmalıdır, ancak çoğu üretici minimumdan fazlasını kullanır. Bu biralar, tipik karanfil, muz, duman ve hatta bazen çiklet aroması sağlayan maya ile fermente edilir. Weissbiers tipik olarak maltlı ve hafif acıdır ve geleneksel olarak şişede fermente edilmelerine rağmen, bu uygulama nadir hale gelmiştir.

Yine de hafifliklerini, kremsi dokularını ve köpürmelerini korurlar. Bu bira tarzı günümüzde daha çok Bavyera ile ilişkilendirilse de, antik çağlardan beri buğday biraları üretilmektedir. Avrupa menşeinin, Bavyera’ya yayıldığı Çek Bohemya’sında olduğuna inanılıyor.

Yüzyıllar boyunca popülaritesi azaldı, ancak 1960’lardan sonra eski ihtişamını geri kazandı ve Almanya’da ve dünyada en çok aranan stillerden biri haline geldi. Bu yemek dostu biralar, kümes hayvanları, sosisler, deniz ürünleri, hafif yemekler ve salataların yanı sıra taze ve kremsi peynir çeşitleriyle eşleşir.