American Lager (Amerika)

American lager, başlangıçta Avrupa pale lager üzerinde modellenen bir bira çeşididir. Tarzın çoğu örneği, nötr bir tada, hafif malt aromalarına ve düşük ila orta derecede düşük şerbetçiotu acılığına sahip açık ve spale biralardır. Başlangıçta, ale bira Amerikan kolonilerinde tercih edilen seçimdi ve lager tarzı sadece Alman göçmenlerin akınıyla tanıtıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer lagerler yapmaya çalıştılar, ancak Avrupa’dan biraz farklı olan arpanın yerine başka tahıllar aramak zorunda kaldılar ve ekimi de biraz daha zordu. Buğday veya çavdar gibi küçük bir tahıl ilavesi, daha hafif Amerikan biralarının doğuşunu etkiledi.

Yasak ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, eğilim daha da nötr bira üretimine kaydı ve bu da günümüzde Amerikan lager olarak bilinen şeyin yaratılmasına yol açtı. Bu biralar genellikle gevrek, ferahlatıcı, hafif gövdeli, yüksek oranda karbonatlıdır ve genellikle uluslararası biralardan daha zayıftır.

Amerikan lager genellikle susuzluğu gideren bir bira olarak tanımlanır ve yalnızca pizza, sosis, bazı deniz ürünleri yemekleri ve yer fıstığı ve patlamış mısır gibi tuzlu atıştırmalıklar gibi hafif yemekler ile eşleştirilmelidir.

American Lager Bira Tarifi

American Lager Bira İçin Gerekli Malzemeler

4.5 kg Pale malt
20 g Saaz şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
10 g Saaz şerbetçiotu (10 dakika kaynatma için)
1 paket Amerikan lager mayası (örneğin, Safale US-34/70)

American Lager Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 17 L suyla karıştırarak 65°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. Saaz şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi son 10 dakikasına girerken, bir sonraki Saaz şerbetçiotunu ekleyin ve karıştırın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 10-15°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

Amerikan lager mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 10-12°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 10-12°C arası bir sıcaklıkta bekletin.

Afiyet olsun! Bu basit American Lager tarifi, evde hafif gövdeli, düşük acılığa sahip ve kolay içimli bir Amerikan birası yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.