Barley Wine (İngiltere)

Barley wine, adının aksine, baskın malt karakteriyle tanınan bir bira çeşididir. İngiltere’de ortaya çıkan ekstra güçlü bir bira türüdür, ancak şimdi dünya çapında üretilmektedir. İsim ilk olarak 1903’te Bass Brewing tarafından No.1 Burton Ale’nin piyasaya sürülmesiyle kullanılmaya başlanmış olsa da, stil bundan çok önce vardı, ancak muhtemelen farklı isimler altında ortaya çıktı.

Tarz olarak, inanılmaz derecede çok yönlü olduğu ve çoğu zaman diğer türlerle örtüştüğü için barley wine’ı tarif etmek bazen zordur. Alkol içeriği genellikle %7 ila 12 ABV arasında olan en güçlü bira stillerinden biridir. İngiliz barley wine, orta derecede şerbetçiotu acısı, şekerleme ve kuru meyve aroması ve aroması ile biraz şeri benzeri ve malt-tatlı bir karaktere sahiptir.

Amerikan versiyonu da malt ama tipik olarak daha fazla şerbetçiotu acısı vardır. Her iki stil de dolgun, büyük ve cesurdur ve stilin tüm örnekleri, lezzetleri tonlayan ve yumuşatan yaşlanmaya yöneliktir. İlk tür barley wine biraları muhtemelen 18. yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Pürenin ilk akışını yaşlandıracak olan çiftlik evi bira üreticileri tarafından demlendiler. Bu ilk çalıştırma tipik olarak en güçlü olanıydı, bu nedenle daha uzun süre saklanabilirdi. Bu güçlü, ağır biralar çoğunlukla aristokrasi için ayrılmıştı ve Büyük Britanya, en önemli şarap üreten ülkelerle sorunlar yaşadığından, kısmen şarabın yerini alması amaçlandı.

19. yüzyılda, özel biracılık, zengin ve maltlı güçlü biraların tadıyla birlikte azaldı. Odak noktası daha hafif ve daha az maltlı tarzlara kaydırıldı ve barley wine gözden düştü, ancak üretim küçük ölçekte devam etti ve birkaç İngiliz bira fabrikası hala geleneği sürdürüyor.

1970’lerde, stil ABD’de de ortaya çıktı. Anchor Brewing, Amerikan tarzı barley wine’nın ortaya çıkışını etkileyecek ilk versiyonunu yayınladı. Hem İngiliz hem de Amerikan tipleri mükemmel biralardır ve zengin aromalı peynirlerle güzel bir şekilde eşleşirler.

Ayrıca bazı tatlılarla da iyi uyum sağlayabilirler.

Barley Wine Bira Tarifi

Barley Wine Bira İçin Gerekli Malzemeler

6 kg Pale Ale maltı
500 g Karamel/Crystal malt 60L
500 g Karamel/Crystal malt 120L
250 g Kara maltı
30 g East Kent Goldings şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
30 g Fuggle şerbetçiotu (30 dakika kaynatma için)
1 paket İngiliz Ale mayası (örneğin, Safale S-04)

Barley Wine Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 23 L suyla karıştırarak 67°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. East Kent Goldings şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi son 30 dakikasına girerken, bir sonraki Fuggle şerbetçiotunu ekleyin ve karıştırın.

Kaynatma işlemi son 10 dakikasına girerken, son Fuggle şerbetçiotunu ekleyin ve karıştırın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 18-20°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

İngiliz Ale mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 18-20°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 18-20°C arası bir sıcaklıkta bekletin.

Afiyet olsun! Bu basit Barley Wine tarifi, evde yüksek alkollü, tatlımsı, meyvemsi ve şarap benzeri bir İngiliz birası yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.