Bock (Almanya)

Bock birası, günümüzde çok çeşitli alt stiller içeren bir Alman alt fermente birasıdır. Geleneksel versiyonlar altından kehribara ve hatta bazen koyu kahverengiye kadar değişebilir. Tipik olarak hafif şerbetçiotu, zengin, kremsi, pürüzsüz ve malt, kızarmış ekmek ve ara sıra karamel notaları vardır.

Alkol içeriği %6,3 ila %7,6 ABV aralığındadır ve bira geleneksel olarak lale bardağında servis edilir. Kökeni, on dördüncü yüzyıla ve biranın, belediye meclisi tarafından belirlenen benzersiz bir dizi kalite standardını izleyen sertifikalı usta bira üreticileri tarafından demlendiği Einbeck şehrine kadar uzanır.

On yedinci yüzyılda, bira popülerlik kazandı ve özellikle başlangıçta Ainpöckische Bier olarak adlandırıldığı Münih’te tercih edildi. Bu daha sonra adın başlangıçta Oanpock ve daha sonra Bockbier (bock bira) olarak bozulmasına yol açtı.

Bock birasının en yaygın alt stilleri Maibock, Doppelbock, Eisbock ve Weizenbock’tur.

Bock bira, doyurucu Alman yemekleri, yumuşak ve olgun peynirler, baharatlı yemekler, kavrulmuş veya kızarmış et ve sosislerle iyi uyum sağlar.

Bock Bira Tarifi

Bock Bira İçin Gerekli Malzemeler

4.5 kg Munich maltı
500 g Karamel/Crystal malt 60L
250 g CaraMunich maltı
30 g Hallertauer Mittelfrüh şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
1 paket Bavyera Lager mayası (örneğin, Wyeast 2206 Bavarian Lager veya White Labs WLP830 German Lager)

Bock Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 18 L suyla karıştırarak 65°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. Hallertauer Mittelfrüh şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 10-15°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

Bavyera Lager mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 10-12°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 10-12°C arası bir sıcaklıkta bekletin.

Afiyet olsun! Bu basit Bock tarifi, evde orta kahverengi renkli, maltlı ve düşük acılığa sahip bir Alman birası yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.