Scotch Ale (İskoçya)

Scotch ale, malt karakteri ve zengin karamel aromaları ile öne çıkan bir bira çeşididir. Bu büyük, koyu ve tam gövdeli biraların rengi tipik olarak açık bakırdan koyu kahverengiye kadardır ve çoğunlukla yüksek alkol içeriğine sahiptir, genellikle %6 ila %10 ABV aralığındadır.

Tatları ve aromaları, tipik pekmez, kuru meyve ve erik notalarının yanı sıra zengin malt ifadeleri ve karamel benzeri niteliklerin hakimiyetindedir. Şerbetçiotu aroması düşük veya hiç yokken, genellikle damakta biraz malt tatlılığı vardır.

Scotch ale doğal olarak zengin, karamelli tatlılarla eşleşir, ancak kızarmış ve ızgara dana eti, kuzu eti, av eti, somon füme ve eski peynir ile de iyi eşleşir.

Scotch Ale Bira Tarifi

Scotch Ale Bira İçin Gerekli Malzemeler

4.5 kg Pale Ale maltı
500 g Karamel/Crystal malt 80L
250 g Karamel/Crystal malt 120L
250 g Münih maltı
20 g Fuggle şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
10 g East Kent Goldings şerbetçiotu (10 dakika kaynatma için)
1 paket İskoç Ale mayası (örneğin, Wyeast 1728 Scottish Ale veya White Labs WLP028 Edinburgh Scottish Ale)

Scotch Ale Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 17 L suyla karıştırarak 68°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini başlatın.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. Fuggle şerbetçiotunu 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi son 10 dakikasına girerken, East Kent Goldings şerbetçiotunu ekleyin ve karıştırın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 20°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın.

İskoç Ale mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 18-20°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermantasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca 18-20°C arası bir sıcaklıkta bekletin.

Afiyet olsun! Bu basit Scotch Ale tarifi, evde koyu renkli, tatlımsı ve maltlı bir İskoç birası yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.