Cask Ale (İngiltere)

Gerçek ale olarak da bilinen cask ale (fıçı bira), doğal malzemelerle yapılan ve doğrudan fermente edildiği kaptan servis edilen geleneksel bir bira türüdür. Doğal olarak olgunlaşmasına izin verilir ve herhangi bir ek karbondioksit enjeksiyonu içermez.

Cask ale süzülmez veya pastörize edilmez ve hala maya üzerinde aktiftir. Sonuç, yapay olarak yeniden oluşturulamayan benzersiz bir demlemedir. Cask ale örneklerinin çoğu, fabrikada üretilen biralardan daha karmaşık bir aroma ve tada sahip, yumuşak, yuvarlak ve hafifçe karbonatlı olacaktır.

Doğrudan ikinci fermantasyonun gerçekleştiği varilden servis edilirler ve sadece hafif soğutulmuş sıcaklıklarda, genellikle yaklaşık 12°C/55°F’de sunulurlar. Bu biraların raf ömrü kısadır ve dikkatli kullanım ve uygun depolama gerektirir.

Her zaman manuel olarak, genellikle bir el pompasından çekilirler. Çoğu bira stili fıçı bira olarak yapılabilir, ancak teknik en çok bitter, pale ale, stouts ve porter gibi geleneksel bira stillerine uygundur.

İngiltere dışında, bu biralar hala nadirdir. Cask ale terimi nispeten yenidir. 1970’lerde İngiliz birasının kalitesini korumak isteyen bir grup bira meraklısı ve profesyonel olan CAMRA tarafından tanıtıldı.