Märzen (Almanya)

Märzen, Bavyera’dan Oktoberfestbier ile yakından bağlantılı ve Viyana birasıyla bazı benzerlikler paylaşan bir Alman bira çeşididir. Bu çeşit resmi olarak 1841’de Spaten bira fabrikası tarafından demlendiğinde ortaya çıktı, ancak benzer bir çeşit ondan çok önce vardı.

Märzen, kızarmış malt aromaları, kuru bitişi, gevrek şerbetçiotu acılığı ve orta gövdeli kehribar renkli bir biradır. Bu biraların orijinal versiyonları biraz daha koyuydu ve adından da anlaşılacağı gibi (Märzen Mart olarak tercüme ediyor) Mart ayında demlenir ve sonbaharda satışa çıkartılırdı.

Bu versiyonlar daha güçlüydü ve modern tarzlardan daha fazla gövdeye sahipti. Sonbaharda satışa sunulduğundan, ilk olarak Oktoberfest sırasında servis edildi. Märzen ve Oktoberfestbier birçok benzerliğe sahip olsa da, günümüzde Almanya’da yalnızca altı bira fabrikasının (Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräuhaus, Löwenbräu, Paulaner ve Spaten) Oktoberfestbier adını kullanmasına ve biralarını Oktoberfest’te sunmalarına izin verilmektedir.

Märzen, özellikle ızgara, kızarmış veya füme et ile iyi eşleşen, yemek dostu bir biradır.