Altbier (Almanya)

Eski bira anlamına gelen Altbier, Düsseldorf kökenli bir Alman birasıdır. Çeşit lager ve ale arasında bir yere düşer. Altbier aleler gibi sıcak fermente edilir, ancak daha sonra lagerler gibi soğuk bir şekilde yaşlandırılır. 1880’lerde ortaya çıkan altbier adı, en iyi fermente mayaların kullanıldığı geleneksel demleme sürecini ifade eder.

Adı, geleneksel biraları, çoğunlukla Bavyera’da üretilen yeni biralardan ayırt etmek için ortaya çıktı. Bundan önce, basitçe bier olarak biliniyordu. Bu tam gövdeli biralar tipik olarak malt, temiz ve gevrektir, renkleri ise bakırdan kehribara kadar değişebilir.

Genellikle ince meyveli ve biberli notalarla birlikte cevizli ve kızarmış aromalara sahiptirler. Çok ağır olmadan karmaşık kalan bu biralar, kavrulmuş tavuk veya domuz eti, farklı sosisler, somon füme veya ızgara ton balığı ve tam aromalı ve eski peynirlerle eşleşebilir.

Hatta bazı çeşitler elma, armut veya ceviz bazlı tatlılarla iyi bir uyum sağlayabilir. Geleneksel olarak, altbier uzun, düz bir bardakta servis edilir.