Berliner Weisse (Almanya)

Berliner Weisse, düşük alkol içeriği, ekşi tat ve hafif gövde ile karakterize edilen bir buğday birasıdır. Tarzın çoğu temsilcisi, biraya kendine özgü ekşi ve gazlı karakterini veren laktik asit bakterilerinin kullanımıyla ekşidir.

Berliner Weisse’nin kökeni belirsizdir. Kökeni açıklayan çeşitli teoriler olmasına rağmen, en olası iddia, çeşidin şimdi soyu tükenmiş Breyhan veya Hannover’den Broyhan birasından evrimleştiğidir. Weisse özellikle 19. yüzyılda popülerdi ve hatta Napolyon’un Almanya’da bu bira çeşidiyle karşılaştığında ona kuzeyin şampanyası adını verdiği söyleniyor.

1990’ların sonunda bira neredeyse ortadan kayboldu, ancak son zamanlarda çoğunlukla zanaat bira fabrikaları tarafından yavaş yavaş yeniden canlandırıldı. Almanya’da, bu buğday biraları genellikle ahududu (himbeer) veya woodruff (waldmeister) şeker şurupları ile servis edilir.

Gevrek ve ferahlatıcı tadı nedeniyle Berlin Weisse birası, çeşitli yemeklerle iyi giden gıda dostu bir biradır. Şekersiz versiyonlar meyveli tatlılar, keçi peyniri ve tuzlu atıştırmalıklarla eşleşir.