Bière de Garde (Fransa)

Kabaca saklamak için bira olarak tercüme edilen bu güçlü pale ale, Fransız Flanders’ta geleneksel bir çiftlik evi birası olarak ortaya çıktı. Adı, soğuk aylarda bira demleme ve daha sonra ilkbahar ve yaza kadar saklama uygulamasından gelmektedir. Çeşit 20. yüzyılda neredeyse unutulmuştu, ancak 1950’lerde yeniden canlandı. Brasserie Duyck’un Jenlain Bière de Garde’ı modern bière de garde tarzının prototipi olarak kabul edilir.

Bu kategoriye giren biraların rengi altından bakıra veya koyu kahverengiye kadar değişir ve genellikle blonde, klasik kehribar (ambree) veya kahverengi (brune) olarak sınıflandırılır. Tarza bağlı olarak, biranın rengiyle birlikte malt aromaları ve yoğunluğu artar.

Bu orta ila orta hafif demlemelerin şerbetçiotu düşüktür, ancak daha hafif versiyonlar daha belirgin şerbetçiotu aromalarına sahip olabilir. Bununla birlikte, tüm versiyonlar genellikle şekerleme, kızarmış ekmek, bisküvi ve hafif karameli andıran malt unsurlarına daha fazla görülür.

Bira genellikle filtrelenmez, bitişi genellikle orta-kuru ila kurudur ve tüm versiyonlar tipik olarak malt tadına sahiptir. Bière de Garde, tavuk, ördek ve doyurucu yahniler gibi geleneksel Fransız yemekleri ile eşleştirilir.

Daha hafif versiyonlar deniz ürünleri ve salatalarla iyi sonuç verebilir.