Black IPA (Amerika)

Black IPA veya American Black Ale, meyveli şerbetçiotu karakteri ile orta derecede koyu renkli maltları birleştiren çok yönlü bir zanaat birasıdır. Örnekler tipik olarak orta gövdelidir ve berrak veya puslu olabilir, renkleri koyu kahverengiden siyaha değişir.

Meyveli, narenciye, çam ve çiçek arasında değişen şerbetçiotu aromaları ve tatları ile doludurlar. Biranın şerbetçiotu karakteri, orta miktarda koyu karamel malt aroması ve çikolata ve kahveyi andıran tatlar ile iyi dengelenmiştir. Alkol içeriği tipik olarak %6 ila %9 ABV arasındadır.

Siyah IPA, burgerler, kızarmış et, yahniler, barbekü, biftekler ve kızarmış yemekler ile iyi uyum sağlar. Ayrıca çikolata bazlı tatlılar ve eskitilmiş veya mavi peynir ile iyi bir eşleşme olabilir. Bu tarz, Amerikan IPA’sının bir varyasyonudur ve muhtemelen 1990’ların başında ortaya çıkan biraz yeni bir bira çeşididir.

İlk versiyonun Vermont Pub and Brewery’den Greg Noonan tarafından yaratıldığına inanılıyor, ancak bazıları ilk örneklerin Kuzeybatı’da üretildiğini iddia ediyor. Kökeni ne olursa olsun, Black IPA en heyecan verici zanaat bira stillerinden biri olmaya devam ediyor.