Irish Red Ale (İrlanda)

Irish red ale, kökeni İrlanda’da olan, ancak kesin tarihini saptamak zor olan bir bira çeşididir. Önemli farklılıklar olsa da, bu kategoriye giren biralar, genellikle karamel veya şekerleme tatlılığı ile amber veya kırmızı ve orta derecede malt olacaktır.

Aromalar ve tatlar, kuru ve kavrulmuşken, olası karamel veya tereyağı ipuçlarıyla birlikte hafif malttır. Çeşit İrlanda’da ortaya çıktı, ancak aynı zamanda Amerikan bira fabrikalarında da üretilmektedir. İrlanda versiyonu genellikle uluslararası çeşitlerden daha az şerbetçiotlu ve daha az tatlı olacaktır.

Bazen Irish red olarak etiketlenen biralar, lager olarak demlenebilir. İrlanda’dan gelen geleneksel red ale, kavrulmuş veya ızgara beyaz et, kırmızı et ve baharatlı yemekler dahil olmak üzere çeşitli yemeklerle eşletirilebilir.

Irish Red Ale Bira Tarifi

Irish Red Ale Bira İçin Gerekli Malzemeler

4 kg Maris Otter pale malt (veya başka bir pale ale maltı)
400 g Karamel/Crystal malt 60L
200 g Kavrulmuş arpa (örneğin, Melanoidin malt)
28 g East Kent Goldings şerbetçiotu (60 dakika kaynatma için)
1 paket İrlanda Ale mayası (örneğin, Wyeast 1084 Irish Ale veya White Labs WLP004 Irish Ale)

Irish Red Ale Bira Nasıl Yapılır

Öğütülmüş maltları yaklaşık 17 L suyla karıştırarak 67°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini gerçekleştirin.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. Şerbetçiotunu (East Kent Goldings) ekleyerek 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 20°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermantasyon kabına aktarın.

İrlanda Ale mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 18-22°C arası bir sıcaklıkta 2-3 hafta boyunca fermentasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca oda sıcaklığında bekletin.

Şişelerdeki karbonizasyon süreci tamamlandıktan sonra, biralarınızı buzdolabında soğutun ve tadına bakmak için en az bir gün bekleyin.

Afiyet olsun! Bu basit Irish Red Ale tarifi, evde dengeli ve lezzetli bir kırmızı ale yapmanızı sağlayacaktır. Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirip, farklı malt, şerbetçiotu ve maya çeşitleriyle deneyebilirsiniz.