American Barley Wine (Amerika)

American barley wine, orijinal İngiliz barley wine’dan esinlenerek yapılmış bir bira çeşididir. Amerikan çeşidini ilk örnekleri, 1975 yılında Anchor Brewing Co. tarafından piyasaya sürülen ilk versiyonla ortaya çıktı ve ardından Sierra Nevada Brewing’s Bigfoot izledi.

Amerikan versiyonu da yoğun malt karakteri ile karakterize edilir, ancak İngiliz muadillerinden farklı olarak Amerikan versiyonları genellikle daha iddialı şerbetçiotu aromalarına sahiptir. Bu tarza giren biralar tipik olarak zengin, tam gövdeli, açık kehribardan orta bakıra kadar ve tatlıdır.

Genellikle uzun bir bitişe ve belirgin bir acılığa sahipken, aromalar genellikle narenciye, çam veya reçinenin yanı sıra tipik ekmek ve karamel notalarını içerir. Genellikle yaşlıdırlar ve alkol oranı yüksektir, ancak alkol gücü asla çok sert veya baskın olmamalıdır.

Bu biralar esas olarak kış ve Noel mevsimi ile ilişkilidir. En iyi snift bardağında servis edilirler ve kendi başlarına içilmelerine rağmen, bu biralar doyurucu yemekler, zengin tatlılar ve mavi peynir çeşitleri ile de iyi eşleşir.