English Barley Wine (İngiltere)

Alışılmadık ismine rağmen, English barley wine  (İngiliz arpa şarabı), genellikle tüm biraların dedesi olarak adlandırılan bir bira çeşididir. Bu çeşit güçlü, zengin ve genellikle belirgin malt aromaları ve tipik ekmek, kızarmış ekmek, şekerleme, kuru meyve ve pekmez aromaları içerir.

Daha uzun süre yıllandırılanlar, port ve şeri şaraplarına benzer özellikler elde edebilir ve bu biralar genellikle yüksek alkol içeriğine sahip olsalar da, demler yaşla birlikte yumuşadığından, alkol aromaları asla sert veya baskın değildir. Renkleri oldukça çok yönlüdür ve derin altın ve hatta koyu kahverengi çeşitleri içerebilir, ancak her zaman dolgun, karmaşık, yoğun, pürüzsüz ve kadifemsidir.

Adı ve bu ayırt edici bira kategorisi ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmasına rağmen, kesin kökenini tespit etmek zor olsa da, erken selefinin çok daha erken ortaya çıktığına inanılmaktadır. İlk örnekler genellikle İngiliz aristokrat evlerine atıfta bulunur.

Arpa şaraplarının üretimi zaman alıcı ve pahalıydı çünkü demleme servis edilmeden önce en az bir yıl, tercihen daha uzun süre olgunlaştırılırdı. Çeşit, İngilizlerin birçok şarap üreticisi ülkeyle yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle şaraba bir cevaptı.

Bu stilin ilgi çekici adının, biranın bazen %12 ABV’ye ulaşabilen benzer şarap gücüne bir referans olarak ortaya çıktığı yaygın olarak kabul edilmektedir. English barley wine her zaman yavaşça içilmeli, tercihen bir snitter bardağında servis edilmelidir.

Kendi başlarına içek çok keyiflidir, aynı zamanda güçlü peynir çeşitleri ve zengin tatlılarla da iyi uyum sağlarlar.