Porter Bira (İngiltere)

Porter, 18. yüzyılda Londra’da yapılmış bir bira çeşididir, ancak dengeli ve aromatik modern çeşitler, orijinal versiyonla pek çok benzerliği paylaşmaz. Porter, koyu maltlı arpa ve bol miktarda şerbetçiotundan yapılan çok yönlü bir koyu biradır.

Bu çok yönlü stil genellikle kavrulmuş, malt aromaları ve orta şerbetçiotu acılığı ile karakterize edilir. Günümüzde çoğu porter stili brown, robust ve Baltic olarak sınıflandırılmaktadır. Bu tarzın ilk olarak, daha sonra çeşitli karışımlarda karıştırılacak olan eski, taze ve güçlü olmak üzere üç tür bira depolayan Londra birahanelerinde ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Bu karışımlardan biri three threads olarak biliniyordu ve genellikle bunun porter’ın kökeni olduğuna inanılsa da, kahverengi bira olarak bilinen temel tarzdan, kaliteyi iyileştirmeye yönelik saf bir arzudan kaynaklanmış olması da muhtemeldir.

Adı, yeni demlemenin özellikle şehir etrafında mal taşıyan hamallar arasında popüler olduğu için ortaya çıktı. 19. yüzyıla gelindiğinde, porter dünyada özellikle Amerikan kolonilerinde tercih edilen ilk seri üretilen bira haline gelirken, İrlanda’da aynı anda plain porter olarak bilinen benzer bir tarz geliştirildi. Bu bira daha sonra Guinness adını taşıyacaktı ve stout olarak sınıflandırıldı.

20. yüzyılın ortalarında, porter gözden düştü ve ancak son zamanlarda zanaat bira fabrikaları bu klasik çeşidi yeniden yapmaya başlayınca kendi rönesansını gördü. Porter çok çeşitli yemeklerle eşleşebilir, ancak en iyi füme veya ızgara et, güveç, sosis ve mavi peynir ile eşleştirilir.

Bazı stiller çikolata bazlı tatlılarla ve şaşırtıcı bir şekilde istiridyelerle de eşleşebilir.