Saison (Belçika)

Sezon olarak tercüme edilen Saison, Fransızca konuşulan Valon Bölgesi’nde ortaya çıkan ve esas olarak kış veya sonbaharda demlenen mevsimsel bir susuzluk giderici bira olarak ortaya çıkan ve daha sonra yaza kadar mayalanmaya bırakılan Belçika tarzı bir biradır.

Çiftlik evi birası olarak da bilinir, çiftçiler tarafından yapılırdı ve her bira üreticisinin kendine özgü bir tarifi olmasına rağmen, saisonlar genellikle pale’di, alkol oranı düşüktü ve kendine özgü baharatlı notaları vardı. Bu bira çeşidinin 18. yüzyılda ortaya çıktığına inanılıyor, ancak popülaritesi 20. yüzyılın sonunda azaldı.

Ancak son zamanlarda, tipik olarak daha yüksek alkol içeren ve soluk altından açık kehribara kadar değişen çok yönlü saisonlar üreten çeşitli zanaat bira fabrikaları tarafından yeniden üretildi. Modern versiyonlar da sıklıkla baharat içerir ve meyvemsi ve hafif şerbetçiotu acılığı ile ince malt olma eğilimindedir.

Genellikle şişede ikinci bir fermantasyona tabi tutulurlar ve oldukça efervesan ve ferahlatıcı olma eğilimindedirler. Karakter olarak çok yönlü olmalarına rağmen, çoğu çeşit tam aromalı ve baharatlı yemekler, deniz ürünleri, krem ​​peynir ve hatta keskin tatlılarla eşleşebilir.