Saison (Belçika)

Sezon olarak tercüme edilen Saison, Fransızca konuşulan Valon Bölgesi’nde ortaya çıkan ve esas olarak kış veya sonbaharda demlenen mevsimsel bir susuzluk giderici bira olarak ortaya çıkan ve daha sonra yaza kadar mayalanmaya bırakılan Belçika tarzı bir biradır.

Çiftlik evi birası olarak da bilinir, çiftçiler tarafından yapılırdı ve her bira üreticisinin kendine özgü bir tarifi olmasına rağmen, saisonlar genellikle pale’di, alkol oranı düşüktü ve kendine özgü baharatlı notaları vardı. Bu bira çeşidinin 18. yüzyılda ortaya çıktığına inanılıyor, ancak popülaritesi 20. yüzyılın sonunda azaldı.

Ancak son zamanlarda, tipik olarak daha yüksek alkol içeren ve soluk altından açık kehribara kadar değişen çok yönlü saisonlar üreten çeşitli zanaat bira fabrikaları tarafından yeniden üretildi. Modern versiyonlar da sıklıkla baharat içerir ve meyvemsi ve hafif şerbetçiotu acılığı ile ince malt olma eğilimindedir.

Genellikle şişede ikinci bir fermantasyona tabi tutulurlar ve oldukça efervesan ve ferahlatıcı olma eğilimindedirler. Karakter olarak çok yönlü olmalarına rağmen, çoğu çeşit tam aromalı ve baharatlı yemekler, deniz ürünleri, krem ​​peynir ve hatta keskin tatlılarla eşleşebilir.

Saison Bira Tarifi

Saison Bira İçin Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 orta boy soğan, doğranmış
2 diş sarımsak, doğranmış
1 havuç, küçük küpler halinde doğranmış
2 dal kereviz sapı, küçük küpler halinde doğranmış
1 orta boy patates, küp şeklinde doğranmış
1 su bardağı kırmızı fasulye, süzülmüş
1 su bardağı doğranmış domates (taze veya konserve)
4 su bardağı tavuk veya sebze suyu
1 su bardağı kısa taneli makarna
1/2 su bardağı doğranmış yeşil fasulye
1/2 su bardağı mısır
1/2 su bardağı bezelye
1 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
1/4 çay kaşığı kırmızı biber
1/4 su bardağı doğranmış taze maydanoz

Saison Bira Nasıl Yapılır

Maltsız tahılları eleyin ve yaklaşık 20 L suyla karıştırarak 67°C’ye ısıtın. Bu karışımı 60 dakika boyunca bu sıcaklıkta tutarak mayşeleme işlemini gerçekleştirin.

Mayşeleme işlemi tamamlandıktan sonra, sıvıyı süzerek tahıllardan ayırın. Bu aşamada elde edeceğiniz sıvıya “şıra” adı verilir.

Şırayı büyük bir tencereye alın ve kaynamaya başlayın. İlk şerbetçiotunu (Styrian Goldings) ekleyerek 60 dakika boyunca kaynatın.

Kaynatma süresinin son 10 dakikasında, ikinci şerbetçiotunu (Saaz) ekleyin.

Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra, şırayı soğutmak için bir soğutucu kullanın veya buzlu su dolu bir banyoya yerleştirin. Şıra 20-25°C’ye soğuduktan sonra, temiz ve sterilize edilmiş bir fermantasyon kabına aktarın.

Saison mayasını şıraya ekleyin ve karıştırın. Fermantasyon kabının üzerini kapatın ve hava kilidi takın. 18-24°C arası bir sıcaklıkta 2 hafta boyunca fermentasyona bırakın.

Fermantasyon tamamlandıktan sonra, biranızı şişelere doldurun ve şişe şekeri ekleyerek karbonizasyon sağlayın. Şişeleri 2-3 hafta boyunca oda sıcaklığında bekletin.

Şişelerdeki karbonizasyon süreci tamamlandıktan sonra, biralarınızı buzdolabında soğutun ve tadına bakmak için en az bir gün bekleyin.

Not: Bu reçeteyi kendi damak zevkinize göre değiştirip, farklı malt, şerbetçiotu ve maya çeşitleriyle deneyebilirsiniz.