Minestrone (İtalya)

Geleneksel İtalyan mutfağının temellerinden biri olan minestrone (sebzeli çorba), mevsim sebzeleri ile yapılan kalın bir çorbadır. Tarihsel olarak, MS 30 yılına kadar uzanan yemek, diğer yemeklerden arta kalanlarla yapıldı. Bugün, bu yemeğin belirli bir tarifi olmamasına ve her bölgenin kendine özgü bir versiyonu olmasına rağmen, en yaygın malzemeler et suyu, soğan, domates, kereviz, havuç ve bakliyattır.

Sebzeler doğranır ve uzun süre pişirilir, ancak lapa haline gelmemeleri gerekir. Son olarak, bu ucuz ama doyurucu yemeği tamamlamak için makarna veya pirinç eklenebilir. Pişirme yöntemine bağlı olarak, bu lezzetli çorbalar minestrone a crudo (çiğ sebzeli) ve minestrone col soffritto (sotelenmiş sebzeli) olarak iki ana kategoriye ayrılır.

Crudo için çiğ sebzeler kullanılır ve genellikle pişirmenin sonuna doğru sarımsak aromalı zeytinyağı eklenir, soffritto, pancetta (pastırma) ve domuz eti ile birlikte ilk önce tereyağında, sıvı yağda veya domuz yağında sotelenen sebzelerle yapılır.

Soğuk bir günü ısıtmak için mükemmel rahat yiyecek olan sebzeli çorba, tatların kaynaşması ve derinleşmesi biraz zaman aldığından, önceden yapıldığında ve tekrar ısıtılarak servis edildiğinde daha da iyidir.