Bière Brut (Belçika)

Bière de Champagne olarak da bilinen Bière brut, 2000’lerin başında Belçika’da ilk kez tanıtılan biraz yeni bir bira tarzıdır. Biralar üstten fermente edilir ve daha sonra şampanya maya kültürleri ile şişede olgunlaşmasına izin verilir.

Bu biralar kuru, temiz, kabarcıklı, hafif gövdeli ve ferahlatıcıdır. Çok soluk altından soluk kehribara kadar değişebilirler. Alkol içeriği çoğu biradan daha yüksektir, tipik olarak yaklaşık %8 ABV’dir. Genellikle mantarlı ve kafesli 750 mililitre şampanya tarzı şişelerde şişelenirler.

Bière brut stili, esas olarak üretim tekniği ile tanımlanır. Bira, şişe içinde ikincil bir fermantasyon oluşturmak için şişeyle şartlandırılmıştır. Yaşlanmadan sonra, bira demlenir ve boşaltılır (remuage ve dégorgement). Bunlar, tortuyu mantara taşımak için şişelerin döndürüldüğü ve daha sonra ikinci fermantasyondan sonra mayalı tortunun çıkarıldığı geleneksel Şampanya yöntemleridir.

Bière brut, günlük bira tarzınız değil. Zaman alıcı üretim süreci nedeniyle, nadirdir ve genellikle pahalıdır. Hafif karakteri nedeniyle bu bira kabuklu deniz ürünleri, salatalar ve narenciye aromaları ile iyi uyum sağlar. Aperatif olarak da tüketilebilir.