Eisbock (Almanya)

Eisbock, bock biraları (bockbier) kategorisine giren en güçlü bira çeşididir. Bu bira çeşidi, esas olarak doppelbock olarak demlenir, ancak daha sonra suyun kısmen dondurulduğu ve daha sonra çıkarıldığı dondurarak damıtma işlemine tabi tutulur.

Nihai sonuç, daha konsantre aromalara ve daha yüksek alkol konsantrasyonuna sahip bir demlemedir. Çoğu eisbock birası berraktır ve kırmızıdan koyu kahverengiye kadar değişebilir. Her zaman yüksek alkol içeriğine, genellikle %9 ila 14 ABV’ye sahip olmalarına rağmen, alkol asla sert veya aşırı güçlü olmamalıdır.

Eisbock biraları, tost ve karameli anımsatan güçlü malt aromaları ve tatları ile tam gövdeli ve yoğundur. Koyu meyve nüansları bazen mevcut olabilir. Ön malt profiline rağmen, eisbock biralarının karakteri asla bunaltıcı veya aşırı tatlı olmamalıdır.

Bu biralar mükemmel bir aperatif veya sindirim sağlar, ancak zengin et bazlı yemekler ve çikolata veya karamelli tatlılarla da eşleştirilebilirler. Kesin olmamakla birlikte, eisbock’un 1890’da Reichelbräu bira fabrikasında bulunduğu söylenir. Efsane, demlenmiş bock fıçılarının yanlışlıkla dondurucu sıcaklıklarda bırakıldığını ve buz çıkarıldığında, bira üreticilerinin biranın daha konsantre olduğunu ve daha yoğun olduğunu fark ettiklerini söyler.