Gose (Almanya)

Gose, genellikle tuz eklenerek demlenen ve geleneksel olarak kişniş ile baharatlandırılan bir Alman bira çeşididir. Orta ekşilik, malt ve maya aromalarının yanı sıra meyveli ve tuzlu nüanslarla karakterizedir. Tarzın ne zaman yaratıldığı bilinmiyor, ancak kanıtlar 15. yüzyılda zaten olduğunu gösteriyor.

Tarz, 18. yüzyılda Goslar’da ortaya çıkmasına rağmen, bira üreticilerinin onu üretmeye başladığı ve sonunda manevi evini bulduğu Leipzig’de bir dayanak noktası haline geldi. 19. yüzyıl boyunca, stil inanılmaz derecede popülerdi ve Leipzig, Gose şehri olarak bile adlandırıldı.

Popülerliğine rağmen, 1966’da çeşit tamamen ortadan kalktı. 1990’ların sonlarında Leipzig bira üreticileri tarafından yeniden tanıtıldı ve günümüzde yeniden yorumlanması da yerel konumunun dışında üretiliyor. Geleneksel Gose kendiliğinden fermente edilmiş olsa da, modern versiyonlar daha kontrollüdür ve genellikle ale mayaları ve Lactobacillus ile fermente edilir. Turta ve gevrek karakteri nedeniyle bu tarz deniz ürünleri, hafif kümes hayvanları yemekleri, narenciye aromaları ve peynir ile mükemmel bir eşleşmedir.