Grodziskie (Polonya)

Grodziskie, Grodzisk kökenli tarihi bir bira çeşididir. Prusya yönetimi altındayken şehir Grätz olarak da biliniyordu, bu yüzden stil Grätzer olarak biliniyor. Stil 1990’ların başında ortadan kayboldu ve hala nadir olmasına rağmen, çoğunlukla evde bira meraklıları ve birkaç bira fabrikası tarafından yavaş yavaş yeniden tanıtıldı.

Grodziskie, açık samandan altın sarısına kadar değişebilir. Geleneksel olarak, bu bira meşe füme buğday maltından demlendi. Genellikle hafif gövdeli ve yüksek oranda karbonatlı, düşük alkol içeriğine sahip (%2.5-3.3) bir tarzdır. Aroma ve tatlar, genellikle bitkisel, çiçeksi veya baharatlı nüansların eşlik ettiği isli meşe notaları sergiler.

Bitiş gevrek ve kuru iken, acılık orta ila yüksektir. Grodzisk’te biracılık geleneği yüzyıllar önce başlamış ve 16. yüzyılın ortalarında seri üretime geçilmiştir. 1700’lerde muazzam bir popülerlik kazandı ve 19. ve 20. yüzyılın başlarında ihraç edildi ve olağanüstü kalitesi nedeniyle sık sık övüldü.

Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra popülerlik azaldı ve son bira fabrikası 1993’te kapatıldı. Grodziskie füme ve ızgara yemekler veya peynirle iyi uyum sağlar.