Vienna Lager (Avusturya)

Viyana tarzı lager, 1841’de Anton Dreher’in yeni İngiliz geleneğini doğrudan ısı kullanmadan malt kurutmayı denemesiyle ortaya çıktı.

Bu tarz tipik olarak kremsi, gevrek ve kızarmış ve ekmeksi malt aromalarıyla pürüzsüzdür. Bitiş kuru ve tipik olarak hafif şerbetçiotu acılığına sahipken, genellikle orta ila hafif gövdelidir. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, çeşit, menşe yerinde neredeyse yok oldu.

Bununla birlikte, Viyana lagerleri, Avusturya’dan göç eden 19. yüzyıl bira üreticileri tarafından tanıtıldıkları Meksika’da öne çıkıyor. TÇeşit, birkaç Amerikan zanaat bira fabrikası tarafından da benimsendi. Viyana lagerleri, Bavyera’dan altın kehribar Märzen ile birçok benzerliği paylaşıyor.

Dreher, daha sonra Märzen stilini geliştiren Münihli Gabriel Sadlmayer ile birlikte İngiliz biracılık uygulamalarını araştırmaya gittiğinden, benzerlik tesadüfi değildir. Viyana lagerleri, sosisler, ızgara ve kızarmış etler veya baharatlı tavuk kanatları gibi doyurucu ve baharatlı yemeklerle eşleşebilir.

Ayrıca ızgara sebzeler ve yarı sert veya sert peynir çeşitleriyle de iyi uyum sağlayabilirler.