American Brown Ale (Amerika)

Kökeni geleneksel English brown ale’den gelse de Amerikan versiyonu kendine özgü özellikleri ile ayrı bir çeşide dönüşmüştür. Tarzın ilk versiyonları, 1980’lerde Teksas’ta ortaya çıktı ve bu, zanaat bira devriminin ortaya çıkışıyla aynı zamana denk geldi.

Bu biralar tipik olarak İngiliz muadillerinden daha güçlü ve daha koyudur. Genellikle malt bir karaktere ve karamel, çikolata veya kahve aromalarına sahip sağlamdırlar. Çoğu çeşit, klasik English brown ale’den daha belirgin şerbetçiotu aromalarına sahip olacaktır, ancak yine de orta seviyenin altında kalmalıdırlar.

American brown ale, ızgara veya kızarmış et, eski veya mavi peynir ve sosislerle mükemmel bir uyum sağlar.

American Brown Ale Bira Tarifi

American Brown Ale Bira İçin Gerekli Malzemeler

4 kg Pale Ale arpa maltı
500 g Karamel/Crystal malt (60L)
300 g Çikolata maltı
150 g Siyah malt (isteğe bağlı, renk ve kavruk tat katmak için)
30 g Cascade şerbetçiotu (acılık için)
15 g Cascade şerbetçiotu (aroma için)
1 paket Amerikan Ale mayası (ör. Safale US-05 veya Wyeast 1056)
20 litre su
Şeker veya DME (şişeleme esnasında karbonizasyon için)

American Brown Ale Bira Nasıl Yapılır

Öğütme ve mayşeleme: Arpa maltını, karamel maltını, çikolata maltını ve siyah maltını öğütün. 20 litre suyu 65-67°C’ye ısıtın ve öğütülmüş maltları ekleyin. 60 dakika boyunca mayşelemeye devam edin.

Süzme ve yıkama: Mayşelemenin ardından süzün ve yıkayın. Süzme işlemi sonrası elde edilen şırayı bir kaynatma tenceresine aktarın.

Kaynatma: Şırayı 60 dakika boyunca kaynatın. Kaynama süresinin başında, 30 g Cascade şerbetçiotunu acılık için ekleyin. Kaynama süresinin son 10 dakikasında, 15 g Cascade şerbetçiotunu aroma için ekleyin.

Soğutma ve maya ekleme: Kaynama tamamlandığında, şırayı 20-25°C’ye soğutun. Ardından, temiz ve sterilize edilmiş bir fermentasyon kabına aktarın. Amerikan Ale mayasını ekleyin ve karıştırın.

Fermentasyon: Şırayı hava kilidi olan bir kapakla kapatın ve 18-20°C arasında bir sıcaklıkta 10-14 gün süreyle fermentasyona bırakın.

Şişeleme: Fermentasyon tamamlandığında, karbonizasyon için her bir şişeye yaklaşık 6-8 g şeker veya kuru malt özü (DME) ekleyin ve şişelediğiniz birayı bu şişelere doldurun. Şişeleri kapatarak 2-3 hafta süreyle oda sıcaklığında olgunlaşmaya bırakın.

Servis: Olgunlaşma süreci tamamlandığında, American Brown Ale biranızı soğutun ve tüketin.