English Pale Ale (İngiltere)

English pale ale, ilk olarak bira fabrikalarının pale arpa maltı kullanmaya başlamasıyla ortaya çıkan ve o zamanlar standart çeşitlerden daha hafif olan biralarla sonuçlanan inanılmaz derecede çok yönlü bir bira çeşididir. Menşe yeri esas olarak Burton-on-Trent ile ilişkilidir ve icadı büyük ölçüde Hint pale alelerinin gelişimi ile çakışmaktadır.

Tarih boyunca bu karmaşık çeşit, sparkling ale, dinner ale, ya da bitter ale gibi çeşitli isimler altında biliniyordu. Günümüzde, bu stil tipik olarak altından bronza kadar renklidir ve %4,5-%5,5 ABV arasında değişebilir.

İngiliz pale ale olarak sınıflandırılan biralar, ağırlıklı olarak topraksı ve orta şerbetçiotu karakterine, orta malt aromalarına, ayrıca orta acılık ve hafif meyve karakterine sahip olacaktır. Geleneksel İngiliz pale ale, genellikle bitter ve ESB (ekstra özel acı) terimleriyle birbirinin yerine kullanılır, ancak son ikisi çoğunlukla fıçıda demlenmiş fıçı biralarla ilişkilendirilir.

Bununla birlikte, üç stilin genellikle örtüşen belirsiz sınırları vardır. English pale aleler ulaşılabilirdir ve klasik İngiliz yemekleri, tavuk, domuz eti, kızarmış yemekler, kabuklu deniz ürünleri ile iyi eşleşir ve İngiliz peynir çeşitleriyle son derece iyi bir uyum sağlar.