Flanders Red (Belçika)

Flanders Red, genellikle şarap benzeri bir bira çeşidi olarak tanımlanan Batı Flanders’tan gelen bir tür yaşlı ekşi biradır. Örnekler tipik olarak orta gövdelidir ve dengeliden yoğuna kadar değişebilen belirgin ekşi bir karaktere sahiptir.

Renkleri bordodan kırmızımsı kahverengiye kadar değişir ve profillerine kiraz, kuş üzümü ve eriği anımsatan karmaşık meyveli tatlar ve aromalar hakimdir. Şerbetçiotu aroması yoktur, malt karakteri mevcuttur ancak baskın değildir. Flanders Reds genellikle harmanlanır ve çoğu örnek, ince çikolata, vanilya ve baharat notaları verebilen meşe fıçılarda yaşlandırılır.

Bu biralar, güveç, kızarmış et veya kızarmış ördek gibi daha ağır, yağlı yemeklerle iyi uyum sağlar, ancak benzer tart lezzetlerini paylaşan daha hafif yemeklerle de iyi bir uyum sağlayabilirler. Ayrıca deniz ürünleri, atıştırmalıklar, sandviçler ve yumurtalı yemekler ile iyi uyum sağlayabilirler.

Tarz genellikle Oud Bruin (Flanders Brown) ile karşılaştırılır, ancak tipik olarak daha meyveli bir profile ve daha az malt karakterine sahiptir.