Fruit Lambic (Belçika)

Bu Belçika birası tarzı, kendiliğinden fermantasyonla yapılan geleneksel biralar olan lambic kategorisine girer. Adından da anlaşılacağı gibi meyve ilavesi ile yapılır. Geleneksel ve en popüler versiyonu kiraz aromalı kriektir.

Bununla birlikte, şeftali aromalı pêche, ahududu framboise, siyah frenk üzümü cassis ve diğer birkaç varyasyon dahil olmak üzere birkaç başka çeşit de üretilmektedir. Meyve lambikleri, baz süzülmeden ve şişelenmeden önce bütün meyvenin eklendiği ve yumuşatıldığı yaşlı lambikcerle yapılır.

Olgunlaşma sırasında genellikle daha kuru ve ekşi hale gelir. Bu biralar, kullanılan meyve türüne bağlı olarak görünüm, tat ve aroma bakımından önemli ölçüde değişebilir. Bununla birlikte, genellikle gevrek ve ferahlatıcıdırlar ve çoğunlukla meyvelerden gelen ince tatlılık ile dengelenen kendine özgü ekşi bir karaktere sahiptirler.

Fruit Lambic Bira Tarifi

Fruit Lambic, Belçika’nın özgün bir bira tarzıdır ve genellikle kiraz, ahududu, böğürtlen, çilek veya şeftali gibi meyvelerle aromalandırılır. Bu bira tarzı, açık renkli bir buğday birasından üretilir ve belirli bir mayşeleme, kaynatma ve fermantasyon süreci gerektirir. İşte evde Fruit Lambic yapmak için bir tarif.

Fruit Lambic Bira İçin Gerekli Malzemeler

4 kg buğday maltı
500 g pale ale maltı
500 g amber maltı
1 kg taze meyve (kiraz, ahududu, böğürtlen, çilek veya şeftali gibi)
15 g Hallertau şerbetçiotu
1 paket Lambic mayası veya Brettanomyces mayası (örneğin, Wyeast 3278 veya White Labs WLP650)

Fruit Lambic Bira Nasıl Yapılır

İlk olarak, maltları öğütün ve öğütülmüş maltları büyük bir çay poşeti veya süzgeç içinde saklayın.

20 litre suyu ısıtın ve 65-68°C’ye kadar ısıtın. Öğütülmüş maltları süzgeç veya çay poşetiyle suya ekleyin ve 60 dakika süreyle mayşelemeye bırakın.

Mayşelemenin ardından maltları süzgeçten çıkarın ve üzerine 75°C’de 10 litre su dökerek yıkama işlemi yapın. Toplam hacmin 25 litre olduğundan emin olun.

Şerbeti kaynama noktasına getirin ve Hallertau şerbetçiotunu ekleyin. 60 dakika kaynatın.

Kaynatma işlemi bittikten sonra, soğutucu yardımıyla şerbeti 20°C’ye soğutun ve fermentasyon kabına aktarın.

Lambic veya Brettanomyces mayasını ekleyin ve fermentasyon kabının ağzını kapatın. Bu mayaların özellikleri, düşük sıcaklıkta fermentasyon yapabilen ve meyve aromalarını daha iyi koruyabilen maya türleridir. Fermentasyon sıcaklığı 20-25°C arasında tutulmalıdır.

Fermentasyon süreci yaklaşık 1-2 hafta sürecektir. Fermentasyon tamamlandığında, taze meyveleri kabın içine ekleyin. Meyveler, bira üzerinde yüzüp kalacaktır.

Bira, meyvelerle 4-6 ay boyunca bir fıçıda veya şişede saklanmalıdır. Bu süre zarfında, meyveler aromalarını bira ile paylaşacak ve asitliği artıracaktır.

Şişeleri karbonizasyon için şeker ekleyerek doldurun ve kapatın. Şişeleri birkaç hafta daha oda sıcaklığında bekletin ve ardından buzdolabında soğutun. Böylece, Fruit Lambic biranız hazır hale gelecektir.

Not: Bu tarif, evde kolayca yapılabilecek Fruit Lambic’e benzer bir bira elde etmek için hazırlanmıştır.