Faro (Belçika)

Faro, Belçika’nın kendiliğinden fermente edilmiş lambic bira ailesine ait bir bira çeşididir. İçecek geleneksel olarak lambic’e şeker, sakaroz veya sakarin eklenerek ve bazen lambic ile bière de mars-zayıf, düşük alkollü lambik karıştırılarak yapılmıştır.

Faro’nun kökenleri, içeceğin normal bira veya lambic için ucuz ve çok daha hafif bir alternatif olarak kabul edildiği 18. yüzyıla kadar uzanır. Bazen, otların eklenmesiyle lezzet iyileştirildi. Günümüzde faro biraz farklı bir karaktere sahip.

Bazen yaşlı veya taze lambic ve hatta lambic olmayan bir bira farklı kombinasyonları ile yapılır. Modern versiyonlar tipik olarak daha yüksek alkol içeriğine, genellikle yaklaşık %4 ila 5 ABV’ye sahip olacaktır. Faro, karamel, çikolata veya meyveli tatlılarla iyi gider.

Faro Bira Tarifi

Faro, Belçika kökenli bir Lambic bira türüdür. Bu tür, meyvemsi ve hafif ekşi bir tat profiliyle karakterizedir ve şeker veya şeker şurubu eklenerek tatlandırılır. İşte evde Faro yapmak için bir tarif. Öncelikle, bu tarif için bir Lambic bira hazırlamanız veya satın almanız gerekmektedir. Faro yapmak için önceden hazırlanmış Lambic bira kullanabilirsiniz.

Faro Bira İçin Gerekli Malzemeler

3,8 litre Lambic bira (ev yapımı veya satın alınmış)
100 g kahverengi şeker
100 ml su
1 çay kaşığı şeker (şişelemek için)

Faro Bira Nasıl Yapılır

Şeker şurubunu hazırlamak için küçük bir tencerede kahverengi şekeri ve suyu karıştırın. Karışımı kaynama noktasına getirin ve ardından altını kısarak 5-10 dakika daha kaynatın. Şurubun yoğunlaştığını fark edene kadar kaynatmaya devam edin.

Şeker şurubunu ocaktan alın ve soğuması için bekletin.

Lambic birayı büyük bir kaba aktarın ve soğuyan şeker şurubunu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın.

Şekerli Lambic karışımını temiz ve sterilize edilmiş şişelere doldurun. Her şişeye 1 çay kaşığı şeker ekleyin ve şişeleri kapatın.

Şişeleri 2-3 hafta boyunca oda sıcaklığında saklayın. Bu süre zarfında, şeker fermantasyon yoluyla karbonatlama oluşturacaktır.

Fermantasyon ve karbonatlama süreci tamamlandıktan sonra, biraları buzdolabında soğutun ve tüketmeye hazır hale getirin.

Bu tarif basit bir Faro yapım yöntemidir ve gerçek bir Faro elde etmek için geleneksel Lambic fermentasyon sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreç uzun ve karmaşıktır, ancak özgün Faro tatlarına ulaşmanızı sağlar.