Roggenbier (Almanya)

Roggenbier, Bavyera’dan gelen tarihi bir çavdar bira çeşididir. Bu günlerde nadiren üretilmesine rağmen, 1516’da Alman Bira Saflığı Yasası’nın yürürlüğe girmesinden önce yaygın olarak demlendi. Yasa, bira yapmak için sadece su, arpa ve şerbetçiotu kullanılabileceğini söyledi ve çavdar biraları için elverişsiz koşullar yarattı. esas olarak ondan sonra ortadan kayboldu.

Tarz, 1980’lerde Almanya’da yeniden tanıtıldı. Daha geniş bir ölçekte mevcut olmasa da, bazı bira fabrikaları bunu standart veya mevsimlik bir etiket olarak sunar. Roggenbier, malt çavdarının baskın olduğu veya en az %50’sini yaptığı bir bira tarzıdır.

Çavdar biraları tipik olarak koyu ve orta ila tam gövdelidir. Genellikle, weizen mayasından elde edilen bazı meyveli, tart nüansları ile baharatlı, çavdar benzeri bir aromaya sahiptirler. Biralar orta derecede acıdır, biraz malt tatlılığı ve düşük şerbetçiotu tadı vardır. Ağır veya aşırı güçlü değildirler ve genellikle %5 alkol içeriğine sahip hafif ve kuru örneklerle sonuçlanırlar.

Filtreli veya filtresiz olabilirler.