Bacalao al Pil-pil (İspanya)

Bacalao al pil-pil, Bask bölgesinden gelen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Sadece dört malzeme ile hazırlanır: tuzlu morina, zeytinyağı, sarımsak ve pul biber. Morina zeytinyağında (sarımsak ve acı biberle) pişirilir ve daha sonra sosun emülsifikasyonu için gerekli olan jelatin açığa çıkar.

Pil-pil yapmak, 15 ila 30 dakika arasında bir zaman alan zahmetli bir işlemdir ve nihai sonuç, servis yapmadan önce morina üzerine kaşıkla dökülen kremalı bir sostur. Yemeğin kalan sarımsak ve pul biberle süslenmesi ve ardından sıcak veya ılık servis edilmesi önerilir.

Bacalao al Pil-pil Tarifi

Bacalao al Pil-pil İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

450 gr kemiksiz, derisiz tuzlu morina balığı, gece boyunca suya batırılmış ve süzülmüş
1 su bardağı (240 ml) sızma zeytinyağı
6 diş sarımsak, ince dilimlenmiş
1/2 çay kaşığı pul biber
1/4 su bardağı (60 mi) su
Tatmak için tuz ve karabiber
Servis için çıtır ekmek

Bacalao al Pil-pil Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede, ıslatılmış morina balığını tatlı suyla kaplayın ve orta-yüksek ateşte kaynatın. Isıyı düşürün ve tuzlu morina balığını yaklaşık 10-15 dakika veya tamamen pişip yumuşayana kadar pişirin.

Tuzlu morina suyunu süzün ve soğumaya bırakın. İşlenecek kadar soğuduktan sonra, tuz morinasını küçük parçalara ayırın, gerekirse kemikleri veya deriyi çıkarın.

Büyük bir tavada sızma zeytinyağını kısık ateşte ısıtın. İnce kıyılmış sarımsağı ve kırmızı biber pullarını ekleyin ve sarımsaklar güzel kokulu ve hafif kahverengi olana kadar yaklaşık 5-7 dakika pişirin.

Tavaya kıyılmış tuzlu morina ekleyin ve sarımsaklı zeytinyağı ile eşit şekilde kaplamak için karıştırın.

Tuzlu morina balığını kısık ateşte ara sıra karıştırarak yaklaşık 10-15 dakika veya balık iyice ısınana ve zeytinyağı kremsi bir sos haline gelene kadar pişirin.

Sos çok koyu olursa tavaya 1/4 su bardağı (60 ml) su ekleyin ve birleştirmek için karıştırın.

Bacalao al pil-pil’i tuz ve karabiberle tatlandırın.

Zengin ve lezzetli sosu emmek için bacalao al pil-pil’i yanında çıtır ekmekle sıcak olarak servis edin.