Bacalhau Com Todos (Portekiz)

Bacalhau com todos, her Noel Arifesinde geleneksel olarak hazırlanan ve akşam yemeğinde servis edilen bir Portekiz yemeğidir. Kelimenin tam anlamıyla her şeyiyle morinaya çevrilen yemek, haşlanmış morina, haşlanmış yumurta dilimleri, havuç, lahana ve patates gibi sebzelerle yapılır.

Yemek tipik olarak serpme zeytinyağı ve beyaz sirke ile süslenirken, genellikle sarımsakla tatlandırılır ve taze kıyılmış maydanoz ile süslenir.

Bacalhau Com Todos Tarifi

Bacalhau Com Todos İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

450 gr kemiksiz, derisiz tuzlu morina balığı, gece boyunca suya batırılmış ve süzülmüş
450 gr patates, soyulmuş ve küçük küpler halinde kesilmiş
1/2 baş yeşil lahana, doğranmış
2 büyük havuç, soyulmuş ve dilimlenmiş
1 büyük soğan, ince kıyılmış
3 diş sarımsak, kıyılmış
1/4 su bardağı (60 ml) sızma zeytinyağı
Tuz ve karabiber
Süslemek için haşlanmış yumurta ve zeytin

Bacalhau Com Todos Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede, ıslatılmış morina balığını tatlı suyla kaplayın ve orta-yüksek ateşte kaynatın. Isıyı düşürün ve tuzlu morina balığını yaklaşık 10-15 dakika veya tamamen pişip yumuşayana kadar pişirin.

Tuzlu morina suyunu süzün ve soğumaya bırakın. İşlenecek kadar soğuduktan sonra, tuz morinasını küçük parçalara ayırın, gerekirse kemikleri veya deriyi çıkarın.

Büyük bir tencerede 4 bardak (960 ml) suyu yüksek ateşte kaynatın. Küp küp doğranmış patatesleri, doğranmış lahanayı ve dilimlenmiş havuçları tencereye ekleyin ve yaklaşık 10-15 dakika veya sebzeler yumuşayana kadar pişirin.

Büyük bir tavada veya Hollandalı fırında, sızma zeytinyağını orta-yüksek ateşte ısıtın. İnce kıyılmış soğanı ve kıyılmış sarımsağı ekleyin ve sebzeler yumuşayana ve hafifçe kızarana kadar yaklaşık 10-15 dakika soteleyin.

Tavaya kıyılmış tuzlu morina ekleyin ve soğan ve sarımsak karışımı ile eşit şekilde kaplamak için karıştırın.

Pişmiş sebzeleri tencereden tavaya tuz morina ile ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Karışımı tatmak için tuz ve karabiberle tatlandırın.

Bacalhau com todos’u ara sıra karıştırarak yaklaşık 5-10 dakika veya tatlar birbirine karışana kadar kısık ateşte pişirin.

Bacalhau com todos’u dilimlenmiş haşlanmış yumurta ve zeytinlerle süsleyerek sıcak olarak servis edin.